Sonraki

Önceki

​HATKO ASLAN ARI'NIN HAYATININ ANLATILDIĞI ZOR YILLAR KİTABININ TANITIMI YAPILDI


​HATKO ASLAN ARI'NIN HAYATININ ANLATILDIĞI ZOR YILLAR KİTABININ TANITIMI YAPILDI

Gençlik yıllarından itibaren Çerkes toplumuna büyük hizmetlerde bulunmuş derneğimizin eski başkanlarından değerli büyüğümüz Hatko Aslan Arı'nın hayatının anlatıldığı, Kaffed ve Kafkur süreçlerinin ve Ankara Çerkes Derneği'nin bir döneminin yansıtıldığı "ZOR YILLAR: Kafkasya Özlemiyle Dolu Bir Ömür" kitabının tanıtım ve söyleşi programı Çerkes Derneği ve Kafdav ortak organizasyonu ile 16 Şubat Pazar günü Yaşamkent Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

Yoğun bir katılımın olduğu programın sunuculuğunu Mete DEMİRCİ yaparken, programda 1980’li yıllarda Ankara Çerkes Derneği’nin kapatılması ve tekrardan açılması sürecinde yaşanılanlar dönemin tanıklarıyla birlikte değerlendirildi. Hatko Aslan ARI’nın fotoğraf arşivinden oluşan sunum ve müzik dinletisinin ardından KAFDAV başkanı Ageça Muhittin ÜNAL ve eski dernek başkanlarımızdan Fahri HUVAJ, o döneme ilişkin anılarını katılımcılarla paylaştılar.

Kitabı yayına hazırlayan Toğuzata Metin BOZKURT tarafından kitabın yazım süreci ile ilgili detaylı bilgi verilirken, camiamızın emektarlarından Şığaluğa Ata KATI, Yelhukh İsmet BORAN, Bıc-ra Saim TUC, Kobli Şengül YANÇATORAL, Gonepşey Sezai KUMSUZ, Hatko Suzan ARI, Buğaşe Sevil UZUN, Yahya GIŞ ve Dernek başkanımız Bislan JALOUQA da konuşmalarını yaptılar. Etkinliğe Maykop’tan video göndererek katılan Çetav İbrahim KIZILIRMAK, Çetav Laşin BAĞ, Yediç Mehmet UZUN, Yenemıko Mevlüt ATALAY ve Dug Miraç DUĞ o dönemde yaşanılanlar ve Hatko Arslan ARI ile ilgili anılarından bahsettiler.

Ressam Meral FİDAN’ın tablosu ARI ailesi tarafından KAFDAV’a hediye edilirken, etkinliğe katılanlar Hatko Aslan ARI’ya “Zor Yıllar” kitabını imzalatarak hatıra fotoğrafı çekindiler.

Ankara Çerkes Derneği olarak, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, değerli büyüğümüz Hatko Aslan ARI’ya toplumumuza vermiş olduğu emeklerden dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor, sağlıklı bir ömür diliyoruz.

1102 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: