Çerkes Derneği I Anasayfa

  • +90(312) 222 8590
  • +90(541) 404 1864
  • [protected email address]

Bzeps Keman Grubu

 

Derneğimiz bünyesinde keman öğretmeni Semra FAYEZ yönetiminde 2014 yılında kurulan BZEPS KEMAN GRUBU, geleneksel enstrümanlar ile batı enstrümanlarını harmanlayarak, çocuklar için “geçmişten günümüze, anavatandan diasporaya bir köprü, geçmişi unutmayarak zamana ayak uydurmayı öğreten bir okul” olma misyonu ile yola çıkmıştır.

2018 yılından itibaren Ayhan DEVRİM eğitmenliğinde yaşları 9 ile 17 arasında değişen 12 genç üyesiyle çalışmalarına devam eden grup, çocuklara ve gençlere Çerkes müziğini yaşıtları aracılığıyla sunarak Çerkes müziğinin yaşatılması ve yaygınlaştırılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Keman eğitiminin yanı sıra "şkepşine" ve "akordeon" dersleri de alan BZEPS Keman Grubu, kuruluşundan bu yana farklı etkinliklerde birçok kez sahne almış olup yıllardır özverili çalışmaları ve başarıları ile gurur kaynağımız haline gelmiştir.

Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın 2017 yılında düzenlediği Adıge Yıldızları Uluslararası Çocuk ve Gençlik Sanat Festivali/Yarışması’nda enstrümantal müzik kategorisinde birinci olan grup, 2020 yılında pandemi nedeniyle internet üzerinden yapılan aynı yarışmada üçüncülük ile ödüllendirilmiştir.

 


Ankara’nın Bala ilçesinden olan Bilane Ayhan DEVRİM, Adıgelerin Besleney boyundandır. 1977 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra 1986 yılına kadar ortaöğretim kurumlarında müzik öğretmenliği yapmıştır. 1986 yılında Ürdün’e yerleşen DEVRİM, Jordan National Music Conservatory’de uzun yıllar keman eğitimi verdikten sonra Amman Music Fine and Arts Institute’de keman ve piyano eğitmenliği yapmıştır. 1995-2002 yılları arasında Özel Bilkent İhsan Doğramacı Vakfı'nda, 2002-2009 yılları arasında Özel Maya Okullarında müzik öğretmenliği yapmıştır. 1998 yılında da derneğimizde keman eğitmeni olarak görev almıştır. 2010 yılından itibaren halen çeşitli müzik okullarında keman, piyano ve akordeon eğitmenliği yapmaktadır. 2018 yılından itibaren Bzeps Keman Grubu’nun eğitmenliğini yapan Ayhan DEVRİM, evli ve iki çocuk annesidir.

 

GRUP ÜYELERİMİZ

   

Asya EMEKCİ 


Janset Damla KADİM


 

Barine Gökçe ÖZDEN 


Sine ERTAN


 

Emir Kuban KAPLAN


Sinemis KAYA


 

Ilgın Selenga ÇİTİL


Taylan Kuban EKEN


 

İdil Defne ÇİTİL


Yusuf KAYA


 

Janserey Nehir ALIÇ


   

İlgili Haberler

​“BZEPS” KEMAN GRUBU ADIGEY CUMHURİYETİ’NDE YAPILAN YARIŞMADA 3. OLDU!

​“BZEPS” KEMAN GRUBU ADIGEY CUMHURİYETİ’NDE YAPILAN YARIŞMADA 3. OLDU!

08 Temmuz 2020, Çarşamba

Bu sene pandemi nedeniyle sanal olarak yapılan Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği 2020 yılı Adıge Yıldızları Uluslararası Çocuk ve Gençlik Sanat Festivali/Yarışması’nda enstrümantal müzik kategorisinde derneğimizin keman grubu “BZEPS” 3. oldu.

ADIGEY'İN MİNİK YILDIZLARI YARIŞMA VE FESTİVALİ'NDE 1. LİK ÇERKES DERNEĞİ'NİN

ADIGEY'İN MİNİK YILDIZLARI YARIŞMA VE FESTİVALİ'NDE 1. LİK ÇERKES DERNEĞİ'NİN

05 Haziran 2017, Pazartesi

Kafkasya'daki cumhuriyetlerden ve değişik ülkelerden katılımların olduğu festival programına Kafkas Dernekleri Federasyonu Organizasyonu ile Semra Fayez yönetimindeki Çerkes Derneği Çocuk Keman Grubu da katıldı.

ÇERKES DERNEĞİ'NDE KEMAN KONSERİ DÜZENLENDİ

ÇERKES DERNEĞİ'NDE KEMAN KONSERİ DÜZENLENDİ

27 Şubat 2017, Pazartesi

Çerkes Derneği Keman Grubu eğitim konseri 26 Şubat Pazar akşamı gerçekleşti. Birbirinden yetenekli çocuklarımızın çaldığı parçalar dinleyenleri büyüledi.

 SEMRA FAYEZ VE ÖĞRENCİLERİ YENİ YIL KONSERİ VERDİ

SEMRA FAYEZ VE ÖĞRENCİLERİ YENİ YIL KONSERİ VERDİ

04 Ocak 2016, Pazartesi

Derneğimize, iki yıldır özveri ile gelerek iki ayrı gruba verdiği keman dersleri ile tanıdığımız, sanatçı öğretmenimiz Semra FAYEZ, öğrencileri ve velileri ile eğitim konseri verdi.

 
3WTURK CMS v8.3.1