Çerkes Derneği I Anasayfa

  • +90(312) 222 8590
  • +90(541) 404 1864
  • [protected email address]

Nıbjeug Tiyatro Topluluğu

 

1999 yılı kasım ayında dostlukları pekiştirmek, ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak maksadıyla kurulan "Nıbjeug", sonrasında derneğimizde eksikliği hissedilen, daha önceleri başarıyla yapılan tiyatroyu amaç ve araç edinmiştir. Nıbjeug Tiyatro Topluluğu olarak faaliyetlerine başlayan topluluğumuz ilk oyununu 2000 yılı mayıs ayında düzenlenen geleneksel zexes gecesinde sergilemiştir. 

Diasporada Çerkes tiyatrosunun gerekliliğine inanan, o tarihten bu yana perdesi hep açık olan Nıbjeug, Ankara dışında birçok şehirde de hemşehrilerimizle buluşmuştur. 

Toplumumuzun içinde bulunduğu durumun dününü, bugününü ve yarınını tiyatro diliyle izleyiciye aktarmak, bu sanatı toplumumuza sevdirmek, tiyatro aracılığıyla Çerkes kültürünü tanıtmak, yaşatmak ve toplumsal değerlerimizin önemini anlatmak Nıbjeug'un amaçlarıdır.

 

İlgili Haberler

NIBJEUG TİYATRO TOPLULUĞU GÖLBAŞI'NDA SAHNE ALDI

NIBJEUG TİYATRO TOPLULUĞU GÖLBAŞI'NDA SAHNE ALDI

23 Ocak 2020, Perşembe

Kuruluşunun 20. yılında derneğimizin tiyatro topluluğu NIBJEUG tarafından sergilenen “Bir Nıbjeug İşi” isimli oyun, Gölbaşı Kafkas Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz gecede izleyiciyle buluştu.

NIBJEUG TİYATRO TOPLULUĞU: "BİR NIBJEUG İŞİ"

NIBJEUG TİYATRO TOPLULUĞU: "BİR NIBJEUG İŞİ"

13 Ocak 2020, Pazartesi

Ankara Çerkes Derneği ve Gölbaşı Kafkas Derneği organizasyonu ile gerçekleştilen Nıbjeug Tiyatro Topluluğu'nun "Bir Nıbjeug İşi" adlı tiyatro gösterimi 18 Ocak Cumartesi 20.00'da Gölbaşı Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacaktır.

NIBJEUG TİYATRO TOPLULUĞU TOKAT'TA SAHNE ALDI

NIBJEUG TİYATRO TOPLULUĞU TOKAT'TA SAHNE ALDI

30 Temmuz 2019, Salı

Derneğimizin güzide topluluklarından biri olan Nıbjeug Tiyatro Topluluğu'nun Çerkes kültürünü tanıtmak, yaşatmak ve toplumsal değerlerimizin önemini tiyatro ile anlatmak için çıktığı yolda bu seferki durağı Tokat’tı.

NIBJEUG, TİJ İLKAY PROJESİ İÇİN SAHNEDEYDİ

NIBJEUG, TİJ İLKAY PROJESİ İÇİN SAHNEDEYDİ

28 Ocak 2015, Çarşamba

Derneğimizin tiyatro topluluğu Nıbjeug, Adigey'deki Tıj İlkay Projesi'ne destek olmak amacıyla 18 Ocak'ta Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde sahne aldı.

 
3WTURK CMS v8.3.1