Çerkes Derneği I Anasayfa

  • +90(312) 222 8590
  • +90(541) 404 1864
  • [protected email address]

Adıgece (Doğu Diyalekti)

Anadillerimizin yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması amacıyla gerçekleştirdiğimiz Adıgece (Doğu Diyalekti) dil kursu, eğitmenlerimizden Asiyat BİJO tarafından verilmektedir.

Adıgece (Doğu Diyalekti) dil kursu, derneğimizin yeni dönem çalışmaları kapsamında haftanın iki günü toplam 4 saat olarak gerçekleştirilmektedir. Başlangıç seviyesinde ve ileri seviyede iki grup halinde verilen derslere katılan kursiyerlerimizin aktif ve katılımcı bir atmosfer içinde anadillerini öğrenme, okuma, yazma, anlama, konuşma ve dilbilgisi alanlarında kendilerini geliştirmeleri hedeflenmektedir.

Dil kursumuzu başarı ile tamamlayan tüm kursiyerlerimize derneğimiz tarafından katılım sertifikasi verilmekte olup, programı başarı ile tamamlayan ilk iki kişiye ise Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’e gidiş-dönüş bileti derneğimize bağışta bulunan değerli üyelerimiz tarafından karşılanmaktadır.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler

  • Üye Başvuru Formu (Dernek Üyesi Olmayanlar için)
  • Kurs Başvuru Formu
  • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

İletişim: 0312 222 8590


ASİYAT BİJO, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin Hatuyey köyünde doğdu. Adıge’lerin Kabardey boyundan olan Bijo, lise eğitimini Nalçik’te bankacılık üzerine aldıktan sonra Moskova Finans ve Hukuk Akademesi’nde Ekonomi bölümünü bitirdi. Ardından Rus Devlet Üniversitesi (Kosıgin) Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık bölümünden de mezun olmuştur. 2011’de Nalçik Oteller Birliği’nde, 2012’de Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin Moskova Konsolosluğu’nda çalışmış olup, 2013 yılında Nalçik’te Özel Medikal Koleji’nde muhasebecilik ve öğretmenlik yapmıştır. 2014-2016 yılları arasında ise Moskova’da özel bir bankada çalışmıştır. İleri derecede Rusça ve Adıgece, orta seviyede İngilizce bilen Asiyat Bijo, sosyal medya üzerinden de Adıge dili eğitimi ve öğretimi için çalışmalar yürütmektedir.

İlgili Haberler

CANLI YAYIN: “GELECEĞİMİZ İÇİN ANADİLİMİZİ SEÇİYORUZ”

CANLI YAYIN: “GELECEĞİMİZ İÇİN ANADİLİMİZİ SEÇİYORUZ”

14 Ocak 2021, Perşembe

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaokullarda 2021-2022 eğitim öğretim döneminde okutulacak seçmeli anadil dersleri için başvuru süreci 22 Ocak’ta sona eriyor.

GELECEĞİMİZ İÇİN ANADİLİMİZİ SEÇİYORUZ

GELECEĞİMİZ İÇİN ANADİLİMİZİ SEÇİYORUZ

04 Ocak 2021, Pazartesi

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaokullarda 2021-2022 eğitim öğretim döneminde okutulacak seçmeli ders süreci başladı. Öğrencilerin tercih ettikleri dersleri 4-22 Ocak tarihleri arasında okul müdürlüklerine bildirmesi gerekmektedir.

ONLINE ANADİL KURSLARIMIZ BAŞLADI

ONLINE ANADİL KURSLARIMIZ BAŞLADI

05 Aralık 2020, Cumartesi

Anadilini hiç bilmeyenler için konuşma ve dilbilgisi eğitimine yönelik gerçekleştirmiş olduğumuz online anadil kurslarımız başladı.

14 MART ADIGE DİL GÜNÜ ETKİNLİĞİ

14 MART ADIGE DİL GÜNÜ ETKİNLİĞİ

09 Mart 2020, Pazartesi

Adıgelerin binlerce yıllık deneyim ve kültürünün ürünü olan, günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Adıge dilinin korunması ve geliştirilmesi amacıyla 2000 yılından beri Adıgey Cumhuriyeti’nde kutlanan 14 Mart Adıge Dili ve Edebiyatı Günü’nü kutlamak için cumartesi akşamı 19.00’da Ankara Çerkes Derneği’nde buluşuyoruz.

DİL KURSLARIMIZ BAŞLIYOR!

DİL KURSLARIMIZ BAŞLIYOR!

15 Ekim 2019, Salı

Derneğimizin 2019-2020 dönemi yeni sezon çalışmaları kapsamında verilecek olan dil kurslarımızın programı belli olmuştur. Haftanın neredeyse her günü dil kurslarımızın verileceği derneğimize tüm hemşehrilerimizi bekliyoruz.

ADİGECE (DOĞU DİYALEKTİ) DİL KURSU HOCAMIZ: ASİYAT BİJO

ADİGECE (DOĞU DİYALEKTİ) DİL KURSU HOCAMIZ: ASİYAT BİJO

24 Eylül 2019, Salı

Derneğimizin 2019-2020 dönemi yeni sezon çalışmaları kapsamında Adigece (Doğu Diyalekti) dil kursu ASİYAT BİJO hocamız tarafından verilecektir.

ADİGE DİL GÜNÜ BÜYÜK BİR COŞKU İLE KUTLANDI

ADİGE DİL GÜNÜ BÜYÜK BİR COŞKU İLE KUTLANDI

20 Mart 2017, Pazartesi

Çerkes Derneği'nde düzenlenen kutlamanın sunuculuğunu, Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Feriha Kankoç’un üstlendiği gece üyelerimiz tarafından büyük ilgi gördü.

Dil Öğrenmenin Pratik Yolu - Adıgebze Dil Kartları

Dil Öğrenmenin Pratik Yolu - Adıgebze Dil Kartları

24 Şubat 2017, Cuma

Popüler kitap satan mağazalara gittiğinizde dil bölümünde çeşitli dillerde dil kartları görmüş ve neden Kafkas dillerinde de dil kartları olmadığından dolayı hayıflanmışsınızdır. İşte bu ihtiyacı gidermek için bir proje gerçekleştirildi.

​ÇERKES DERNEĞİ ADİĞE ANADİL GÜNÜ ETKİNLİĞİ

​ÇERKES DERNEĞİ ADİĞE ANADİL GÜNÜ ETKİNLİĞİ

05 Mart 2016, Cumartesi

14 Mart Adiğe Dil Günü Kapsamında, Türkiye’de Anadil eğitimine yönelik yapılan çalışmalar, bu çalışmaların etkinliği ve toplum üzerindeki yansımalarının değerlendirilmesi ile ilgili olarak bir bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

 
3WTURK CMS v8.3.1