Sonraki

Önceki

"UÇAN ÜNİVERSİTE" ATÖLYELERİNİN İLKİ YAPILDI


"UÇAN ÜNİVERSİTE" ATÖLYELERİNİN İLKİ YAPILDI

Uçan Üniversite atölyelerimizin ilki 21 Aralık 2019 cumartesi günü gerçekleştirildi. Merve Tram tarafından yapılan “Rusya ve Kafkasya'da İnsan Hakları” konulu sunum içeriğinde Rusya aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde yapılan başvurular ve sonuçları ile Kafkasya'daki boyutları ele alındı.

Aslan Çerkesov ve Martin Koçesoko örnekleri üzerinden, ırkçılığın boyutu ve sivil toplum örgütlenmesinin önündeki sistemsel engeller konuşuldu. Sunumda ayrıca insan hakları ihlallerine karşı Kafkasya’da mücadele eden kurum ve şahıslar hakkında da bilgileri verildi. Sunum sonrasında katılımcılar birbirleriyle görüşlerini paylaştı.

Rusya'daki insan hakları ihlallerini ve sistemi anlamak için Anna Politkovskaya'nın “Putin'in Rusyası” kitabı önerildi. Hak ihlallerinden diasporanın haberdar olabilmesi için günlük ve hızlı haber akışını sağlayan bir ajansın varlığının önemi konuşuldu. Ayrıca tüm mağdurların birbirleriyle dayanışması gerektiği, baskı altındaki halkların birlikteliğinin önemi konuşuldu. Oldukça verimli geçen ilk atölyemize katılarak duyarlılık gösteren herkese teşekkür ediyoruz. Ocak ayında yapılacak ikinci atölyemizin konusu çok kısa süre içerisinde web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda ilan edilecektir.

1264 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: