Sonraki

Önceki

UÇAN ÜNİVERSİTE ATÖLYELERİNDE ÜÇÜNCÜ SUNUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ


UÇAN ÜNİVERSİTE ATÖLYELERİNDE ÜÇÜNCÜ SUNUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uçan Üniversite Atölyeleri'nin üçüncüsü "Kuzey Kafkasya Halklarının Anavatan’da ve Diaspora’da Birbirleriyle İlişkileri" 29 Şubat Cumartesi akşamı iki ayrı sunum ile gerçekleştirildi.

Kajmıj Umut Kaya tarafından gerçekleştirilen ilk sunumda, Kafkasya'daki halklar arasındaki problemlerin farklı devlet aygıtları vesilesiyle kaşındığı ve yapay bir temele dayandığı, bu problemleri gidermek için halkların kendi faaliyet ve öncelik alanlarını belirleyip buna göre çalışmalarını ve örgütlenmelerini gerçekleştirmenin daha doğru bir politik yaklaşım olduğu dile getirildi.

Mustafa Burkay Erdoğan tarafından gerçekleştirilen ikinci sunumda ise, güncel sayılabilecek halklar arası çatışmaların tarihi kökenlerini ve ortaya çıkış sebeplerini anlattıktan sonra, diasporada kurulan örgütlenmelerimizin ortaya çıkışı ve örgütlenmeler içindeki Kafkasyalı halkların etkileşimleriyle alakalı görüşler ortaya konuldu.

Yapılan sunumların ardından gerçekleştirilen tartışma ve fikir alışverişlerinde; Kafkasyalı halkların birbirleriyle çatışmak yerine gelecekteki ilişkilerine bakmaları gerektiği belirtilirken, Çerkesya Yurtseverliği idealinde olan gençler tarafından, halkların farklı örgütlenmeler altında yer alması ve Kafkasya’nın gelecek tasavvurunda kardeşlik ve komşuluk temelli iyi ilişkilerin sürdürülmesi gerektiği hususunda konuşmalar gerçekleştirildi.

Her iki sunum için de iyi bir hazırlık yapıldığını gözlemlediğimiz üçüncü atölye çalışmamızda, daha önce siyasi fikirlerini ve kendilerini anlatma fırsatı bulamayan farklı ekollerden gelen gençlerin birbirleri ile karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesinde yaptıkları paylaşımlar ilerde yapacağımız benzer etkinlikler açısından bizleri umutlandırdı.

Oldukça verimli geçen üçüncü atölye çalışmamızda sorumluluk alarak sunum yapan Kajmıj Umut Kaya ve Mustafa Burkay Erdoğan’a, ayrıca katılım sağlayarak duyarlılık gösteren tüm gençlerimize teşekkür ediyoruz. Mart ayında yapılacak olan dördüncü atölye çalışmamızın konusu kısa bir süre içerisinde web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda ilan edilecektir.

730 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: