Sonraki

Önceki

UÇAN ÜNİVERSİTE ATÖLYELERİNİN İKİNCİ ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ


UÇAN ÜNİVERSİTE ATÖLYELERİNİN İKİNCİ ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uçan Üniversite atölyelerinin ikinci konusu “Xabze ve Kültürel Asimilasyon Tartışmaları” 25 Ocak Cumartesi akşamı gerçekleştirildi. Beyza Pınar KİP tarafından yapılan sunum içeriğinde “Asimilasyon nedir ve nasıl uygulanır, dil ve dağınık yerleşim, asimilasyonun bireyler üzerindeki sonuçları, xabze’nin tanımı, negatif ve pozitif özellikleriyle xabze ve xabzenin yok olma serüveni” başlıkları ele alındı.

Yapılan sunumun ardından katılımcılar tarafından Çerkeslerin ve diğer azınlıkların uğramış olduğu kültürel asimilasyonda devlet politikalarının ve modernitenin etkileri tartışılırken nüfusun büyük bir çoğunluğunun ailesiyle birlikte şehirlerde yaşadığı Z kuşağının Xabze’ye bakış açısı, derneklerde ve sosyal hayatta Xabze’nin gençlerin yaşamının neresinde olduğu, yaptırım mekanizmasının olmadığı küresel bir dünyada korunması gereken değerlerin neler olması gerektiği hususlarında katılımcılar birbirleriyle görüşlerini paylaştılar.

Oldukça verimli geçen ikinci atölye çalışmamıza katılarak duyarlılık gösteren herkese teşekkür ediyoruz. Şubat ayında yapılacak olan üçüncü atölye çalışmamızın konusu çok kısa süre içerisinde web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda ilan edilecektir.

1036 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: