Sonraki

Önceki

Çerkes Derneği Gençlik Komisyonu Soçi Bildirgesi


Çerkes Derneği Gençlik Komisyonu Soçi Bildirgesi

Ankara Çerkes Derneği Gençlik Komisyonu’nun 29.02.2012 tarihinde 2014 SOÇİ kış olimpiyatlarıyla ilgili yaptığı toplantının sonuç bildirgesidir.

Rus – Çerkes Savaşı’nın resmî olarak bittiğinin ilan edildiği yer olan SOÇİ, Ruslar için zaferin sembolü iken Çerkesler için soykırım ve sürgünün sembolüdür. Rusya, olimpiyatları bu topraklarda düzenleyerek tarihin kanlı izlerini silmeye çalışmaktadır. Hala o zulmün ve soykırımın kalıntılarını taşıyan bu topraklarda 2014 yılında yapılması planlanan olimpiyatlar soykırıma ve sürgüne maruz kalmış bir milletin torunları olarak bizleri son derece rahatsız etmektedir.

Bizim SOÇİ Olimpiyatlarına karşı olumsuz tavrımız belki olimpiyatların yapılmasını engellemeyecektir. Fakat bizim Rusya karşısındaki bu onurlu duruşumuz hem kendi içimizde milli bilincin artmasına katkıda bulunacak hem de dünyada Çerkes soykırımı ve sürgünü ile ilgili kamuoyu oluşmasına zemin hazırlayacaktır.

Bizler Ankara Çerkes Derneği Gençlik Komisyonu olarak bahsettiğimiz bu sebeplerden dolayı SOÇİ Olimpiyatlarına HAYIR diyoruz. Tüm kurumlarımızdan da bu onurlu duruşu bekliyor, bu duruşa paralel olarak yapacağımız eylemlerde büyüklerimizin de yanımızda olacağına inanıyoruz.

Saygılarımızla…

 

Çerkes Derneği
Gençlik Komisyonu
 

12546 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: