Sonraki

Önceki

Bilkent Üniversitesi'nde Adigece Dersleri Başladı


Bilkent Üniversitesi'nde Adigece Dersleri Başladı

ADIGABZE ZETEVĞAŞ

 

Bilkent Üniversitesi NART Kulübü’nün üyeleri olarak başvurumuz sonucunda, Adıgece seçmeli dersi, kayıt talepleri alınmak üzere listelere eklendi.  Yeterli talebin sağlanması ile ders, üniversitemiz bünyesinde resmen açılmış oldu. 13 Şubat’ta ilk dersimizi gerçekleştirdik.

 

Benzeri uygulamaların yaygınlaştırılabilmesi için sürece dair bilgilendirme faydalı olacaktır.

 

Üniversitemizde birçok dilin seçmeli ders olarak okutulabilmesi münasebetiyle, bir buçuk yıl kadar önce seçmeli Adıgece dersi konması konusunda bir çalışma başlatmış, fakat bazı arkadaşlarımızın çekinceleri üzerine vazgeçmiştik.

 

Aralık ayında kulübümüz içerisindeki çekincelerin kaybolduğunu gözlemledik. Bilkent Üniversitesi Yabancı Diller Koordinatörü Engin Hanım ile yaptığımız görüşmenin ardından, Adıgece’nin seçmeli ders olarak okutulması için bir dilekçeyle başvurduk.

 

Engin Hanım’la görüşmemizde dersin açılması için gerekli süreçlere dâhil olabileceğimizi belirtmiştik. Hoca bulunması konusunda yardım edebilecek olmamızdan memnun oldu. Mevzuyu Ankara Çerkes Derneği Yönetimi ile paylaştığımızda, böyle bir girişimden duydukları memnuniyeti dile getirerek birkaç isim önerdiler. Hoca adaylarımızın özgeçmişlerini Engin Hanım’a ilettik ve bir yandan da dersi alacak arkadaşlarımızla durumu netleştirdik.

 

Yabancı Diller Koordinatörlüğü’nden dersin açılmasının kararlaştırıldığını, branşı sebebiyle Keriman Vurdem’da karar kılındığını öğrendik. Ders kayıtları döneminde yeterli sayıya ulaştık ve ders resmen açılmış oldu.

 

Bu süreçte bizlere destek olan Keriman Vurdem, Fahri Huvaj, Sefer Berzeg ve Zafer Sürer Hocalarımıza, Ankara Çerkes Derneği yönetimine ve NART Kulübü üyelerine teşekkürlerimizi sunarız.

 

Tham Feğapsow.

 

Taleplerini dillendirebilen bir toplum olabilmemiz dileğiyle…

 

Negôr Ubeydullah Güngör

16860 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: