Sonraki

Önceki

21 Mayıs - Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Duyurusu


21 Mayıs - Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Duyurusu

Tüm baskılara, dağılmışlığa, acılara karşın Çerkesler varlıklarını ve kimliklerini koruyor, yaşatıyorlar. Bu nedenle 21 Mayıs’lar, Çerkes halkının yaşama direncinin ifadesidir. Direniştir, başkaldırıdır, diriliştir. Tüm zalimlere inat, Çerkesya'nın yeniden var olma mücadelesidir.

(KAFFED’in http://www.21may1864.org/ internet sitesinden)

21 Mayıs 1864;

2014 Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak olan Soçi’de, Kbaada Vadisinde, Rusça adıyla Krasnaya Polyana (Kızıl Çayır)’da yüzbinlerce Çerkes’in katledildiği 100 yıldan uzun süren Rus-Çerkes savaşının resmen bittiğinin ve Rus askerlerinin resmigeçidiyle Çerkesya’nın Çerkeslerden arındırıldığının resmen ilan edildiği tarihtir. 21 Mayıs Çerkes sürgününün ve soykırımının Rus makamları tarafından birinci ağızdan ilan edildiği tarihtir.

Ve

1864’ten bu yana Rusya’nın Çerkeslere karşı tutumunda hiçbir değişiklik olmamıştır. Bundan 149 yıl önce kendi topraklarından söküp attığı Çerkeslerin bugün kendi anavatanlarına dönmelerinin önündeki en büyük engel yine Rusya’nın kendisidir. Suriye Çerkeslerinin anavatanlarına dönmelerini kotalarla, yerine getirilmesi imkânsız resmi prosedürlerle, Duma kararlarıyla engellemekte, soykırımdan ve sürgünden kurtularak kendi topraklarında kalabilen az sayıdaki Çerkes’in bugüne kadar var olan hakları dahi kırpılmakta, kendi ülkelerinde dilsiz, kültürsüz bir topluluk haline dönüştürülmeye çalışılmakta, pek çok ayrı parçaya ayrılmış ve her bir parçası farklı bir isimle anılan kendi vatanlarına yabancılaştırılmaya çalışılmaktadır. Soykırımın ve sürgünün topraklarında Soçi’de Çerkeslere rağmen Olimpiyat oyunları organize etmektedir.

Fakat biz Çerkesler bütün bunlara ve aradan geçen 149 yıla rağmen “Vardık, Varız ve Var olacağız!” 21 Mayıslar bizim bu var olma yolundaki irademizin bir göstergesidir. Direniştir, başkaldırıdır, diriliştir. Tüm zalimlere inat, Çerkesya'nın yeniden var olma mücadelesidir.

Öyleyse bizler artık geçmişte kaybettiklerimiz için ağlamayacağız! Geleceğimizi inşa etmek için yüksek sesle maruz kaldığımız haksızlıkları haykıracağız ve adalet arayacağız!

Adalet için bu 21 Mayıs’ta Karadeniz’in kıyılarında değil, sokaklarda ve elçilik önlerinde olacağız. Çünkü bizim muhatabımız Karadeniz değil, Rusya’dır!

 

Çerkes Derneği Yönetim Kurulu

16719 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: