Vladislav Ardzınba'yı Saygıyla Anıyoruz
![Vladislav Ardzınba'yı Saygıyla Anıyoruz](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/ardzinba.jpg)
Vladislav Ardzınba'yı Saygıyla Anıyoruz
Abhazya Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Abhazya Kurtuluş Savaşının Başkomutanı, Büyük Devlet Adamı Vladislav Ardzınba II. Dünya Savaşı Gazisi tarih öğretmeni bir babanın oğlu olarak 14 Mayıs 1945 yılında Eşira’da doğdu.
Ardzınba 1962-1966 tarihlerinde A.M. Gorki Sohum Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi’nden mezun olduktan sonra SSCB Doğu Bilimleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Hattu ve Hititler ağırlıklı olarak Küçük Asya Halklarının tarihi – kültürü ve efsaneleri konusunda pek çok çalışma yürüttü. Bu nedenle 1969 yılında Hattu ve Hititlerle ilgili araştırma yapmak üzere Türkiye’ye geldi. 1997 yılında Tarih Ana Bilim Dalı Profesörü, 1995 Uluslar arası “Kondurovsky” Ödülü sahibi oldu. Ardzınba Akademik kariyerinin yanında Abhazya siyasi hayatında etkin rol aldı. 1988 yılında Abhaz Milli Konseyine vekil olarak 1989 yılında ise SSCB Halklar Meclisine Milletvekili olarak seçildi. Aynı yıl SSCB Başkanlık Yüksek Konseyine seçilerek, Özerk Oluşumların Milli ve Yasal Statüsü Alt Komisyonu üyesi oldu. 1990 yılında Abhaz Yüksek Meclisine seçildi, Gürcistan – Abhazya savaşının başlamasıyla Abhazya Güvenlik Konseyine seçilerek, Abhazya bağımsızlık savaşında başkomutan oldu.
Savaş sonrasında 26 Kasım 1994 yılında Abhazya Devlet Başkanı olarak seçilen Ardzınba, 3 Ekim 1999 yılında II. Kez Devlet Başkanı seçildi. I. derece Abhaz Kahramanlık ve “Axidz – Apşa” madalyaları sahibi oldu.04 Mart 2010 yılında aramızdan ayrıldı.
Halkımız için çok değerli Devlet Adamı ve Başkomutan Ardzınba'yı ölümünün 7. yılında saygıyla anıyoruz.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.