Sonraki

Önceki

VEFATININ 14. YILINDA ANNA POLİTKOVSKAYA'YI SAYGIYLA ANIYORUZ


VEFATININ 14. YILINDA ANNA POLİTKOVSKAYA'YI SAYGIYLA ANIYORUZ

Rusya'nın tanınmış gazeteci, yazar ve insan hakları savunucusu Anna Politkovskaya 14 yıl önce bugün, evinin apartmanındaki asansörde ölü bulundu. Anna Politkovskaya, Rusya'nın Çeçenya'da işlediği cinayetleri, savaş ve soykırımı dünyaya anlatan kitapları ve yayınları ile tanınmış, Rusya'da oldukça saygın ve etkili bir kişiydi.

Kamuoyunun dikkatini çeken cesur çalışmaları sonucunda birçok uluslararası ödül almış, Rusya gazetecilik tarihinde ismi unutulmayacak saygıdeğer bir gazeteciydi. Novaya Gazeta'da yayınlanan günlük yazılarının yanı sıra, aralarında Türkçe'ye Putin'in Rusyası olarak çevirilen Putin's Russia, A Small Corner of Hell: Dispatches From Chechnya ve A Dirty War: A Russian Reporter From Chechnya kitaplarını da yazdı. 2011 yılında Anna Politkovskaya cinayetinin tetikçileri yakalanıp haklarında mahkumiyet kararı verilse de, gerçek failler henüz tespit edil(e)medi.

Aramızdan ayrılışının 14. yılında Çeçenya'daki katliamı duyurmak adına hayatını feda eden cesur Rus kadını Anna Politkovskaya'yi saygıyla anıyoruz.

93 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: