İstanbul Çerkes Derneği üyelerinden Fatoş Akkılıç’ın yeğeni Özlem Sancar'ın boşandığı eşi tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda vefat ettiği haberini derin üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Öncelikle hayatını kaybeden hemşehrimize Allah'tan rahmet, geride kalan ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyoruz.
Önemle belirtmek isteriz ki, üzüntümüz sadece saldırıya uğrayan gencecik bir anne ile aynı etnik kökeni paylaşıyor olmamızdan kaynaklanmamaktadır. Üzüntümüz, yaşadığımız bu topraklarda savunmasız birçok kadının şiddet görmesinden, en nihayetinde bir insan hayatının vahşi bir cinayetle son bulmasındandır.
Bu son olayda acı bir şekilde tecrübe ettiğimiz üzere sıkça dile getirdiğimiz "Bizde kadına şiddet olmaz." söylemini artık bırakmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bizde, onlarda veya dünyanın herhangi bir yerinde kadınların psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığı yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle yaşadığımız ülkede son dönemlerde artan kadın cinayetlerine dur demek, bu toplumsal bilinci yaymak artık hepimizin ortak görevi olmalıdır. Bu sorumluluk sadece kadın cinayetlerinin son bulmasını temenni ederek değil en yakınlarımızdan, öncelikle çocuklarımızdan başlayarak kullandığımız dile dikkat ederek, cinsiyetçi söylemlerden uzak durarak, evde, ailede, toplum içinde güç kullanmayı doğal karşılamayarak, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin karşısında durarak, şiddet gören her bireyin çığlıklarına kulak tıkamayarak, dayanışma ağları kurarak, kadına cinsiyetçi roller biçmeyerek ve daha nice önlemler alınarak üstlenilmelidir.
Bizler, Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu olarak, yaşadığımız bu topraklarda son dönemlerde artan kadın cinayetlerine karşı ortak hareket etme sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyoruz. Bunu da genciyle, yaşlısıyla tüm üyelerimizle birlikte farkındalık oluşturarak yapabileceğimize inanıyoruz. İçinde yaşadığımız toplumun ortak sorunlarına kökten bir çözüm bulamasak bile toplumsal bilinçlenmeye bir nebze olsun katkımızın olmasını temenni ediyor, en yakın zamanda bu alanda çalışmalara başlamayı planlıyoruz.
Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.