Uluslararası Adıge Dili Konferansı Toplanıyor
Uluslararası Adıge Dili Konferansı Toplanıyor
İkinci Uluslararası Adıge Dili Konferansı Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından 27-29 Eylül 2013 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecektir.
İkinci Uluslararası Adıge Dili Konferansı'nın iki amacı bulunmaktadır:
1) Diasporada Adıgecenin varlığını sürdürebilmesinin önemi ve anadil eğitimi konusunda farkındalık yaratmak; Adıge dili eğitiminin yaygınlaşması ve geliştirilmesine ilişkin politika ve öneriler geliştirmek.
2) Diasporada anadili bilmeyen çocukların ve yetişkinlerin Adıgece öğrenmesi için yöntemlerin geliştirilmesi ve materyallerin hazırlanmasına katkıda bulunmak; mevcut Adıge dili eğitimi çalışmalarından elde edilen tecrübeleri paylaşmak; diaspora ülkelerindeki Adıgece eğitimine ilişkin somut, uygulanabilir öneriler geliştirmek; Adıgece çocuk şarkıları, hikayeler, tekerlemeler gibi kültürel ürünlerin dil eğitiminde nasıl kullanılabileceğini göstermek; alfabe, ders kitabı, sözlük, görsel malzeme gibi anadil eğitimi için gerekli materyallerin internet ortamında kollektif bir şekilde geliştirilmesini sağlayacak çalışma grupları oluşturmak.
Adıge dilinin ve kültürünün korunması ve yaşatılması açısından çok önemli gördüğümüz bu konferans, ancak tüm toplumun ve kuruluşlarımızın bu konuyu sahiplenmesi, Adıge dili eğitmenlerinin ve uzmanların aktif katkı ve desteği ile mümkün olabilecektir.
* Tüm dilleri insanlığın ortak mirası ve zenginliği olarak gören,
* Adıge dilinin korunması, yaşatılması ve geliştirilmesi konusunda duyarlı olan,
* Adıge dilinin öğretilmesi konusunda tecrübesi ve önerisi olan,
tüm kişi ve kuruluşları İkinci Uluslararası Adıge Dili Konferansı'na davet ediyoruz.
Konferans programına www.kaffed.org/adige adresinden erişebilirsiniz.
Kafkas Dernekleri Federasyonu
Konferansta tebliğ sunmak isteyen eğitmen ve uzmanlar tebliğ özetlerini en geç 2 Eylül 2013 tarihine kadar Konferans Sekreteryasına iletebilirler.
Konferans Sekreteryası:
Betül Dinçer
Kafkas Dernekleri Federasyonu
Þenyuva Meriç sokak No: 44, Beştepe
Ankara
e-posta: info@kaffed.org, Tel: +90 312 222 8589
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.