Sonraki

Önceki

TİMUR KUASHEV'İ SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ!


TİMUR KUASHEV'İ SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ!

TİMUR KUASHEV'İ SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ!

İnsan hakları örgütü Memorial'ın Kabardey Balkar Cumhuriyeti aktivisti Timur KUASHEV, bölgede güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerini eleştiren ve Çerkes hakları savunuculuğu yapan kimliği ile tanınıyordu. Moskova’da hukuk eğitimi alan Kuashev, Suriyeli Çerkeslerin Anavatana dönüşünden, 2014 Soçi olimpiyatları muhalefetine kadar Çerkeslerin ve tüm Kafkasyalıların toplumsal meseleleriyle yakından ilgilenmişti. Bu faaliyetleri nedeniyle aldığı tehditlere rağmen görüşlerini kendi blogunda ve Kafkasya hakkında yayın yapan Dosh dergisi, Kavkaz Uzel ve Kavkazskaya Politika gibi yayınlarda sürekli olarak açıklamaktan çekinmemişti.

31 Temmuz 2014’te evinden kaçırılan Kuashev, 1 Ağustos 2014 tarihinde evine 15 km. uzaklıkta ölü bulundu. 26 yaşında öldürülen aktivistin ailesi, Kuashev'in ölüm sebebini ve gerçek failleri örtbas ettiği gerekçesiyle mahkeme kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürdü.

Timur Kuashev’in kendi blogunda yazdığı öldürülmeden önceki son sözleri şu şekildeydi:

“Geleceğe dair umutsuz düşünceleriniz var ise bu düşüncelerinizden arının. Düşünceleriniz kristal kadar berrak, hedefleriniz kesin ve net, araçlarınız meşru ve yasal, yöntemleriniz de özgüvenli ve kararlı olmak zorundadır.”

Timur Kuashev’i vefatının 6. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

477 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: