Sonraki

Önceki

Suriyeli Çerkeslerin anayurda dönüşleri organize edilecek!


Suriyeli Çerkeslerin anayurda dönüşleri organize edilecek!

16 Ocak, 2012 – Sk-news.ru’nun bir haberine göre, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkanı Arsen Kanokov Suriye’deki politik durumun kötüleşmesi nedeniyle Suriye Çerkerleri için diaspora Çerkeslerinin tarihsel anavatanlarına geri dönüş prosedürlerinin basitleştirileceğini açıkladı.


Kanokov habercilerle yaptığı bir toplantıda “Cumhuriyetimizin parlamentosunun, kökeni bugünkü Kabardey-Balkar bölgesi olan insanlara Rusya Federasyonu’na geri dönüş hakkı verilmesi için Rusya devlet başkanına başvurması kararı aldık”, dedi. Ayrıca Adigey Parlamentosunun da aynı amaca dönük bir başvuru yaptığını da ekledi.


Kanokov, “Pek çok insan kardeşlerimizin geri dönüşlerini engellemek için çalışıyor. Bunlar “Büyük Çerkesya” klişesini icat etmişler. Bugün Rusya’nın nüfusu 140 milyon ve yakında çalışacak insan kalmayacak ve Viyetnam’dan, Çin’den göçmen almaya başlayacağız. Kendi soydaşlarının yerel dilini ve geleneklerini koruyan çalışkan insanlarımızın kendi ülkelerine dönmelerinden korkmamak gerek,” dedi.


18. ve 19. Yüzyıllarda Kafkas savaşının bir sonucu olarak, tahminen altı milyon nüfuslu Kabardey, Çerkes, Adigey, Şapsığ, Ubıkh ve başka bağlantılı bölgeleri kapsayan Batı ve Kuzey Kafkasya’dan nüfusun yaklaşık yarısı ayrıldı. Bugün Kafkasya’daki anavatanlarında yaklaşık 800.000 Çerkes yaşıyorken diasporada üç ila beş milyon arasında Çerkes yaşıyor.


Kaynak: Sk-News <http://sk-news.ru/news/authority/15448/>

12874 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: