Sonraki

Önceki

Suriyeli Çerkes heyeti Nalçik’te gazetecilerle buluştu


Suriyeli Çerkes heyeti Nalçik’te gazetecilerle buluştu

Nalçik/Ajans Kafkas - Anavatanlarına dönmek isteyen Suriyeli Çerkeslerin temsilcileri Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’te gazetecilerle bir araya geldi.


Adıgey Cumhuriyeti’nin ardından Kabardey-Balkar’a bir ziyaret gerçekleştiren Suriyeli Çerkesler dün Dünya Çerkes Birliği ofisinde gazetecilerle bir araya geldi. Suriye’den gelenlerin isimleri güvenlik nedeni ile açıklanmıyor, ancak gelen üç kişinin de emekli üst düzey bürokrat oldukları kaydediliyor.
 
Temsilcilerin ifadelerine göre; Suriye’den ayrılmak isteyen Çerkeslerin sayısı artıyor, Esed yönetimi ve muhalefetin karşı karşıya gelişinde Çerkesler tarafsızlığı korumaya çalıştı, ancak birçok Çerkesin yönetim kurumlarında görev yapıyor olması nedeniyle durum her geçen gün zorlaşıyor.
 
Anavatana dönmek isteyen Çerkeslerin binden fazla olduğu, ancak bazı şehirlerdeki çatışmalar ve kamu kurumlarının çalışmaması nedeniyle uluslararası pasaport almanın mümkün olmadığını kaydeden temsilciler, “Ziyaretimiz öncesinde anavatana dönmek istediğini belirtenlerin sayısı yaklaşık olarak bini buldu. Çoğu kimse karar veremiyor. Evlerini ve tüm taşınmazlarını bırakacak olmaları insanları engelliyor, çünkü şu anda hiç bir şey satmak mümkün değil” dediler.

Suriye’den gelen temsilcilerden biri “Suriye konusunun BM’de görüşülmesi esnasında Rusya’nın göstermiş olduğu tavrı önemli olarak değerlendiriyoruz. Bu tavır, Suriye’nin Irak veya Libya’ya dönüşmesine izin vermemeye yönelik objektif bir tavır” ifadesinde bulundu.
 
Temsilcilerin ifadesine göre, şu anda Suriye’deki Çerkes toplumu RF yönetiminden beklenti içinde. Bu beklenti, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in “Suriye’deki Çerkeslere yardım etmeliyiz” sözleri ve Kabardey-Balkar Başkanı Arsen Kanokov ile yapılan görüşmenin ardından daha da arttı.

Suriye’deki Kafkasyalıların sayısının yüz binden fazla olduğunu, bunların arasında Abaza, Karaçay, Çeçen, Oset ve Dağıstanlıların olduğu, ancak çoğunluğun Adıge’lerden oluştuğunu belirten Suriyeli temsilciler, Kabardey-Balkar Başkanı Arsen Kanokov’un kendilerini sıcak karşıladığını, yardım sözü verdiğini, Adıgey ve Kabardey-Balkar’dan sonra Karaçay-Çerkes’i ziyaret edeceklerini açıkladılar. KU/ÖZ/YA

11130 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: