Sonraki

Önceki

Suriye ve Rusya'daki Güncel Gelişmeler Bağlamında Çerkesler ve Geri Dönüş Konulu Söyleşi Yapıldı


Suriye ve Rusya'daki Güncel Gelişmeler Bağlamında Çerkesler ve Geri Dönüş Konulu Söyleşi Yapıldı

Derneğimizde 3 Kasım Cumartesi günü gazeteci Fehim Taştekin’in katılımıyla “Suriye ve Rusya’daki Güncel Olaylar Bağlamında Çerkesler  ve Geri Dönüş” konulu söyleşi düzenlendi.

Söyleşiye Suriye’deki durum hakkından bilgi vererek başlayan Taştekin, daha sonra üyelerden gelen soruları cevapladı. Rejimin  Alevi olmasının Türkiye’de bazı çevrelerce kullanıldığına değinen Taştekin, Suriye’de mezhepsel çatışmanın aksine “Suriyelilik” olgusunun ve Arap milliyetçiliğinin ağır bastığını belirtti. İç savaş başladığında 3 ay içinde rejimin düşmesinin beklendiğini ama bu beklentilerin gerçekleşmediğini söyledi. Rejim askeri gücünün şu anda %30’unu kullandığını ve muhaliflerin birbiriyle bağlantılı olmaması rejimin işini kolaylaştırdığını ifade etti.

Çerkeslerin durumuna da değinen Taştekin, tarihsel süreçte Çerkesler’in bu tarz dönüm noktalarında kaldığına vurgu yaptı. Şu anda da Çerkesler’in iki ateş arasında olduğunu belirtti. Bu durumun geri dönüş için bir fırsat olduğunu lakin gerek bürokratik zorluklar gerekse ekonomik durum nedeniyle bu fırsatın yeterince kullanılmadığına dikkat çekti. Rejimin Çerkesler’i kaybetmek istemediğinin altını çizen Taştekin, rejimin düşmesi halinde muhaliflerin Çerkesler’i ikinci bir sürgüne tabi tutmakla tehdit ettiğini belirtti.

Son bölümde üyelerden gelen soruları cevaplayan Taştekin, Çerkesler’in kendini gittiği ülkelerde kabul ettirebilme kaygısı nedeniyle, kendi davalarından çok diğer şeylerle uğraştıklarını söyledi. Söyleşi teşekkür konuşmasıyla son buldu.

Saygılarımızla

Ankara Çerkes Derneği


11022 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: