Suriye ve Rusya'daki Güncel Gelişmeler Bağlamında Çerkesler ve Geri Dönüş Konulu Söyleşi Yapıldı
![Suriye ve Rusya'daki Güncel Gelişmeler Bağlamında Çerkesler ve Geri Dönüş Konulu Söyleşi Yapıldı](https://www.cerkes.org.tr/images/news/large/75928_10151239673963416_381845092_n[1].jpg)
Suriye ve Rusya'daki Güncel Gelişmeler Bağlamında Çerkesler ve Geri Dönüş Konulu Söyleşi Yapıldı
Söyleşiye Suriye’deki durum hakkından bilgi vererek başlayan Taştekin, daha sonra üyelerden gelen soruları cevapladı. Rejimin Alevi olmasının Türkiye’de bazı çevrelerce kullanıldığına değinen Taştekin, Suriye’de mezhepsel çatışmanın aksine “Suriyelilik” olgusunun ve Arap milliyetçiliğinin ağır bastığını belirtti. İç savaş başladığında 3 ay içinde rejimin düşmesinin beklendiğini ama bu beklentilerin gerçekleşmediğini söyledi. Rejim askeri gücünün şu anda %30’unu kullandığını ve muhaliflerin birbiriyle bağlantılı olmaması rejimin işini kolaylaştırdığını ifade etti.
Çerkeslerin durumuna da değinen Taştekin, tarihsel süreçte Çerkesler’in bu tarz dönüm noktalarında kaldığına vurgu yaptı. Şu anda da Çerkesler’in iki ateş arasında olduğunu belirtti. Bu durumun geri dönüş için bir fırsat olduğunu lakin gerek bürokratik zorluklar gerekse ekonomik durum nedeniyle bu fırsatın yeterince kullanılmadığına dikkat çekti. Rejimin Çerkesler’i kaybetmek istemediğinin altını çizen Taştekin, rejimin düşmesi halinde muhaliflerin Çerkesler’i ikinci bir sürgüne tabi tutmakla tehdit ettiğini belirtti.
Son bölümde üyelerden gelen soruları cevaplayan Taştekin, Çerkesler’in kendini gittiği ülkelerde kabul ettirebilme kaygısı nedeniyle, kendi davalarından çok diğer şeylerle uğraştıklarını söyledi. Söyleşi teşekkür konuşmasıyla son buldu.
Saygılarımızla
Ankara Çerkes Derneği
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.