Suriye Çerkesleri Kan Ağlıyor
12 Ağustos 2012, Pazar
Suriye Çerkesleri Kan Ağlıyor
Suriye Çerkesleri'nden MesajlarPeki Suriye’de yaşayan Çerkes kardeşlerimizin durumu onlardan farklı mı? Soydaşlarımızın durumu diğer vatandaşlardan farklı değil. Hatta bazı bölgelerde çok daha kötü. Anavatan’a dönmek zorunda kalanların ve dönmek isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ama çoğu 1500 dolar olan gidiş masraflarını karşılayamıyor. Anavatana dönenlerin durumu ise belirsiz.
Cumhuriyetlerimiz tek başlarına bu yükü taşıyacak durumda değil.
Suriye’deki Çerkeslerin durumunu anlamak için soydaşlarımızdan bize durumlarını anlatan e-posta göndermelerini istedik. Dimak gazetesine gönderilen e-Postaların tercümelerini size sunuyoruz.
(postayı gönderen şahısların can güvenliği için isimlerini yayınlamıyacağız)
* 26 yaşında ve Humus’ta yaşayan bir Çerkes gencinin gönderdiği mail:
Ben size Humus’taki Çerkes mahallesinin durumunu anlatmaya çalışacağım. Alkhalidiye (Humusta çatışmaların en çok yoğun olduğu mahalle) ile Çerkes mahallesini bir cadde ayırıyor. Bu caddenin adı ölüm caddesi. İnsanlar bu caddeden geçemiyorlar. Her insanın hakkı olan basit ihtiyaçlarını bile karşılayamıyorlar. Bu mahalle artık terk edilmiş bir bölgeye dönüştü. Herkes köylere ve diğer şehirlere göç etti. Köylerdeyse durum çok daha kötü.
Türkiye’deki Çerkes kardeşlerimize selamlarımızı ve şükranlarımızı iletiyoruz.
* Humus’a yakın bir köyde yaşayan 51 yaşındaki bir soydaşımızın gönderdiği mail:
Ben doğduğumdan beri bu köyde yaşıyorum. Köyümüz yıllardır bu kadar kalabalık olmamıştı. Şehirdeki savaştan kaçan aileler köye yerleşti ama çok büyük bir sorunumuz var. Köyün gençleri ailelerin can güvenliğini sağlamak için her gece nöbet tutuyorlar ve sabahları para getirebilecek işlerle uğraşamıyorlar. Anavatana dönmek isteyen iki yeğenim var ama malesef paraları yetmiyor. Bu durum birçok bölgede aynı.
Sizden tek istediğim olanların farkında olmanız. Yapılan çalışmalar için size teşekkur ederiz.
* 27 yaşındaki bir Çerkes genç kızın gönderdiği mail:
Size amcamın hikayesini anlatmak istiyorum. Ama bu sadece amcamın ailesine olmadı. Aynı köyde yaşayan bir çok aileye oldu.Humus şehrinin Rusten ilçesinin küçük bir Çerkes köyü olan Marj al der’de silahlı baskınlar düzenlendi ve evler soyuldu. Daha sonrasında bazı evler yıkıldı. Köyün insanları Şam’ın Kudsaya ilçesine göçtü ve bir hafta önce Kudsaya bölgesinde de çatışmalar oldu. O insanlar tekrar farklı bölgelere dağıldı. Amcam ve ailesi bunlardan sadece biri belki de en şanslıları. İnsanlar bugüne kadar biriktirdikleri paraları harcıyor ve gelir kaynakları maalesef yok.
Allah Suriye’de ve dünyanın her yerinde yaşayan Çerkesleri ve diğer insanları korusun.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.