SULTAN SOSNALİEV’İ SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
![SULTAN SOSNALİEV’İ SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ](uploads/haberler/1806.jpg)
SULTAN SOSNALİEV’İ SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
Sultan Sosnaliev 23 Nisan 1942 yılında, Kabardey-Balkar Otonom Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin bir parçası olan ve 1953'ten sonra da Kuzey Osetya Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlanan Mezdeug bölgesinin bir parçası olan Vinogrodnoe köyünde doğdu.Syzran Hava Harp Okulu ve Jukov Harp Akademisini bitiren Sosnaliev 29 yıl boyunca SSCB Hava Kuvvetlerinde görev yaptı. 1989 yılında SSCB silahlı kuvvetlerinden Albay rütbesi ve “SSCB onurlu askeri pilot” nişanıyla istifa etti. Bütün Sovyet döneminde bu nişanı alan tek Adıge Sosnaliev'di.
1992 yılında Kafkas Dağlı Halklar Konfederasyonu’nun askeri kanadının başına geçen Sosnaliev, 1992 Ağustos ayında Gürcistan’ın Abhazya’yı işgal etmesi sonucu Kabardey’den Abhazya’ya yardıma gelen ilk gönüllü grubun içinde yer aldı. Savaş sırasında Abhazya ordusu savaş merkezi yönetimi ve Milli Savunma Bakanı yardımcılığı görevini üstlenen Sosnaliev, 1993 Nisan ayında tümgeneralliğe terfi ettirildi ve Vladislav Ardzınba tarafından Abhazya Savunma Bakanlığı görevine getirildi. Abhazya Ordusu komutanı Sergey Dbar’la birlikte, temmuz ve eylül aylarında gerçekleştirilen Sohum taarruz planlarını gerçekleştirdi.
Abhazya Milli Savunma Bakanlığı görevinden Ağustos 1996’da ayrılan Sosnaliev, Nalçik’e dönerek inzivaya çekildi. 2005 yılında Abhazya’nın ikinci devlet başkanı Sergey Bagapş tarafından tekrardan Milli Savunma Bakanlığına getirilip 2 yıl daha görev yaptı. I.derece "Ahdz-Apşa(Şan-Şeref)" , "Abhazya Kahramanı" ve "Abhazya Parlamentosu Şeref Madalyası" unvan ve madalyalarına sahip olan Sultan Sosnaliev, geçirdiği ağır bir rahatsızlık sonucu 22 Kasım 2008 tarihinde hayata veda etti ve cenazesi Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin Baksan şehrinde defnedildi.
Abhazya’nın büyük kahramanı Kabardey General Sultan Sosnaliev’i vefatının 12. yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.