Suadin Pşıko Cinayetini Kınıyoruz!
![Suadin Pşıko Cinayetini Kınıyoruz!](https://www.cerkes.org.tr/images/news/large/suadin.jpg)
Suadin Pşıko Cinayetini Kınıyoruz!
Adige ulusal hareketinin önemli isimlerinden Suadin Pşıko evinin yakınlarında öldürüldü.Resim: elot.ru
Adige ulusal hareketinin önemli isimlerinden Pşıko Suadin evinin yakınlarında öldürüldü.
Suadin Pşıko'nun önderlik ettiği bir grup her sene 21 Mayıs'ı Nalçık sokalarında at sırtında, geleneksel kıyafetleri içinde ve ellerinde Adige bayraklarıyla dolaşarak anmalarıyla tanınıyordu.
Bu cinayet aslında Adige toplum önderlerine yönelik ilk cinayet değil. Hatırlanacağı üzere geçen sene içinde Kabardey-Balkar müftüsü Pşihaçe Anas ve etnolog profesör Tsıp'ıne Aslan kısa bir arayla cinayete kurban gitmiş ardından Adige Khase başkanı Yağan İbrahim ciddi bir saldırıya uğramıştı.
Kabardey'de işlenen bu cinayetleri kınıyor, toplum önderlerine ve aktivistlere yönelik her türlü baskı ve şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin bir an önce alınmasını diliyor ve sorumluluların en kısa sürede bulunmasını ümit ediyoruz.
ÇERKES DERNEĞİ YÖNETİM KURULU
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.