Soydaşların talepleri Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır’a iletildi
![Soydaşların talepleri Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır’a iletildi](https://www.cerkes.org.tr/images/news/large/p1010145-.jpg)
09 Şubat 2012, Perşembe
Soydaşların talepleri Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır’a iletildi
KAFFED bir kez daha TBMM’de
KAFFED (BASIN) 09-02-2012- Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu başkanlığındaki heyet, Suriyeli soydaşların sorunlarını bu kez de TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır’a iletti.
KAFFED heyetinin, önceki gün TBMM’de gerçekleştirdiği görüşmeye, bir süre önce KAFFED’i ziyaret ederek konuyla ilgili bilgi alan CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay da katıldı. Genel Başkan Kadıoğlu, görüşmede Bozkır’a, KAFFED’in anayasa raporunun yanı sıra, daha önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na yazılan mektubun bir örneğini ve Suriye’de yaşayan Çerkeslerle ilgili bir dosyayı da sundu. Kadıoğlu, görüşmede Bozkır’a “Suriye’de soydaşlarımız, kardeşlerimiz var. Biz Çerkesler, Türkiye’de olduğu gibi, Suriye’de de kalabalık bir toplumuz. Yaşanan gelişmelerden soydaşlarımız adına endişe ediyoruz, kendilerinden sağlıklı bilgi alamıyoruz” dedi. Kadıoğlu ayrıca, bu ülkeden Türkiye’ye yönelik bir nüfus hareketi olması durumunda da yardım beklediklerini söyledi. Bugüne kadar Suriye’den yaklaşık 500 Çerkes’in anavatana dönüş için irade ortaya koyduğunu, bu insanların taleplerinin yerel parlamentolarda onaylanarak merkezi hükümete iletildiğini anlatan Kadıoğlu, “Soydaşlarımızın ellerini kollarını sallayarak anavatanlarına dönmesinden ziyade, döndükleri ortamda da mutlu olmaları gerekiyor. Bu yönde bugüne kadar çeşitli girişimlerde bulunduk, bulunmaya da devam edeceğiz” diye ekledi.
Bozkır ise, konuyla kendisinin de yakından ilgilendiğini belirterek, “Parlamenterler arası ilişkilerde bu konuyu gündemde tutacağım, dışişleri komisyonunda da taleplerinizi gündeme getireceğim” dedi. Bozkır, Türkiye’nin Suriye’deki olumsuz ortamdan etkilenen herkese yardımcı olmak için elinden geleni yapacağını sözlerine ekledi. Bozkır daha sonra sosyal paylaşım ağı twitter'dan da görüşmeyi takipçilerine duyurdu.
Etiketler#talepleri#soydaşların#komisyonu#iletildi#dışişleri#bozkır a#başkanı
Toplam Görüntülenme 19545
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.