"Alaca bir gecenin şafağında
uykusuz mahmur gözlerimizle
düşünüyorsak hala ne yapacağımızı
hala soru işaretleri varsa kafamızda
yoksulluktur bizimkisi
düşün yoksulluğudur.
Aradan bunca yıl geçmesine rağmen
sayıyorsak hala yerimizde
aşamamışsak dağları
atamamışsak yüreğimizdeki şüpheleri
korkudur bizimkisi
can korkusudur..."
(Sönmez BAYKAN, Marje Dergisi)
Çerkes kimliğinin yaşatılması için büyük uğraşlar veren değerli insanımız Sönmez BAYKAN'ın 17 Ağustos 1999 tarihinde faili meçhul bir cinayet sebebiyle aramızdan ayrılışının 20. yıl dönümünde kendisini sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.
Aslen Balikesir'in Orhanlı köyünden olan ve Dünya Çerkes Birliği'nin kuruluşunda emeği geçen Türkiye'yi bu oluşumda temsil eden 6 kişiden birisi olan Sönmez BAYKAN, 90'lı yılların Türkiye'sinde Türkçe-Çerkesce yayın yapan Marje dergisinin çıkarılması için büyük bir emek sarfetmiştir. Dergi, 1992'de başlayan Abhazya savaşı sırasında yayınlanan yazıları ile Türkiye'de işgale verilen tepkilerde güçlü bir ses olarak yerini almıştır.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.