Soçi'nin Yeni Sakinleri Olimpiyat İnşaatlarını Protesto Etti
![Soçi'nin Yeni Sakinleri Olimpiyat İnşaatlarını Protesto Etti](https://www.cerkes.org.tr/images/news/large/razdolnoye_sochi.jpg)
Soçi'nin Yeni Sakinleri Olimpiyat İnşaatlarını Protesto Etti
26 Nisanda Soçi’nin Razdolnoye köyünde yaklaşık 100 vatandaş Olimpik ve ticari inşaatların durdurulması talebinde bulundukları bir gösteri yaptı.26 Nisanda Soçi’nin Razdolnoye köyünde yaklaşık 100 vatandaş Olimpik ve ticari inşaatların durdurulması talebinde bulundukları bir gösteri yaptı.
Protestocular inşaatların köylerinin civarında toprak kaymalarını tetiklediğini ifade ettiler. Protestocuların ifadelerine göre Razdolnoye köyündeki inşaatlar özel ve kamu teşebbüsleri olan "TO-44", "Olimpstroy", "RZhD", "RZhDStroy", LLC "InfCity-Trans", "Krasnodaravtodor", "Mostovik" ve LLC "Toneldorstroy" tarafında yürütülüyor.
"Razdolnoye" Bölgesel Yönetim Başkanı Boris Minosyan’ın ifadesine göre "yerleşim yeri daha önce bin kişinin iskânı için tasarlanmış. Bugün ise on binden fazla sakini var. Bütün bu nüfus bin kişi için düzenlenmiş olan su, atık, yol ve elektrik altyapısını kullanıyor. Doğal olarak, bütün tesisat aşırı nüfustan, yüksek voltajdan ve aşırı yüklenmeden dolayı zarar görüyor ve işlev göremez hale geliyor.”
Minosyan’a göre Razdolnoye civarındaki kırsal alanlarda yürütülen Olimpik ve ticari inşaatlar Bahçecilik ve Çiçekçilik Dağ Enstitüsünün topraklarına ve Milli Park’a da zarar veriyor.
Gösteriye katılanlar inşaatların durdurulması için ortak bildiriye imza atarken yetkililerin taleplerini karşılamaması halinde gösterilere devam etmeye de karar verdi.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.