Sonraki

Önceki

​Ş'ejoque Zafer'in ikinci şiir kitabı için imza gecesi yapıldı


​Ş'ejoque Zafer'in ikinci şiir kitabı için imza gecesi yapıldı

10 Mayıs Cumartesi günü saat 20.00'da başlayan bir programla derneğimizin emektar Çerkesçe hocası Ş'ejoque Zafer'in ikinci şiir kitabı için bir imza gecesi gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını müteakiben Sayın Sürer'in öğrencilerinin tarafından şiir dinletisi gerçekleştirildi. Hemen ardından Tkhıgho Hakan Sert'in eşlik ettiği, Çerkes müziğinin duayeni Sayın Azmi Toğuzata da konuklarımıza bir müzik ziyafeti verdi.

Mesleği öğretmenlik olan Ş'ejoque Zafer, altı sene önce başladığı Çerkesçe dil kursu hocalığı süresince her yaştan sayısız öğrencisine Çerkesçe okuma, yazma ve konuşma öğretti. Гум къыпытыкIухэр (Gum Qıpıtık'xer)'den sonraki ikinci şiir kitabı Сэ иджыри сы-истамбылак1уэщ (Se Yicıri cıyistambılak'ueş-Ben hala sürgünüm)'ın tüm gelirleri anavatanında elim bir kazada hayatını kaybeden Tıj İlkay anısına Maykop'ta devam eden Tıj İlkay Dönüş Yolu Projesi'ne adandı.

Kitaptaki tüm şiirler Sayın Sürer'in öğrencileri tarafından seslendirilerek bir CD haline de getirildi ve kitapla birlikte temin edilebiliyor. Bu ses kayıtları bu sene Maykop'taki 150. yıl anma etkinliklerinde de halka dinletilecek.

10503 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: