Sonraki

Önceki

Sanatın Ahşap Duruşu


Sanatın Ahşap Duruşu

Nevzat Özbay’ın  “Sanatın Ahşap Duruşu” İsimli Sergisi Açıldı.

 

 

3 Ocak 2012 tarihinde Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde değerli hemşerimiz Nevzat Özbay’ın “Sanatın Ahşap Duruşu” isimli sergisinin açılışı yapıldı. Akşam saatlerinde yapılan açılışa Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak ve birçok davetli katıldı.

 

 

Birbirinden değerli çalışmaların yer aldığı serginin açılış konuşmasını sanatçı Nevzat Özbay yaptı. Özbay tüm sanat dostlarına hoş geldiniz dedikten sonra sergi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Özbay konuşmasında şunları söyledi: “Bu sergimin adı Sanatın Ahşap Duruşu. Bu sergide yorumlar ve özgün çalışmalar var. Yaptığım çalışmalarda yaşadığımız dünyanın bu kesitinde düşünsel ve felsefi anlamda insanın insana yabancılaşması, insanın emeğe yabancılaşması, insanın doğaya yabancılaşması ile büyük bir deformasyon çağı yaşıyoruz Eserlerim bu duruma karşı bir duruş sayılabilir.

 

 

Çalışmalarım için kullanmış olduğum malzeme ağaç, komşumun sobaya atıp yaktığı ağaçlardan diyebilirim. Bu anlamda da bir çevre meselemiz var. Her türlü felsefi bir anlayışın üstünde ve dışında… Hepimizin üzerinde yaşadığı dünyaya yönelik ortak kaygılarımızı ağaç kullanarak sizlere sunmayı düşündüm.

 

 

Çalışmalarımın bir kısmı, bu güne kadar üstü küllendirilmiş Anadolu halklarının kültürlerine yönelik örnekler var. Bu örneklerde doğayı nasıl tahrip etmişsek, bize ait olan kültürleri de tahrip etmekte olduğumuzu ifade etmek için bu çalışmaları yaptım.

 

 

Biz, Türkiye’de demokrat, devrimci insanlar olarak 12 Mart ve 12 Eylül’ü yaşadık. Halen ülkede kan akmakta, bu anlamda da baskıyı eleştiri olarak bireysel anılarımı da içeren bazı yapıtlara da burada rastlayacaksınız.

 

 

Sizlerin bana vermiş olduğunuz bu güçle çalışmalarıma devam edeceğim. Tüm konuklara yürekten teşekkür ederim.” dedi. 

 

 

Nevzat Özbay’ın konuşmasının ardından kürsüye Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak davet edildi. Atak yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bu akşam özel bir sergiye Çağdaş Sanatlar Markezi’nde ev sahipliği yapıyoruz. Sayın Nevzat Özbay’ın “Sanatın Ahşap Duruşu” sergisini izlediğinizde doğayı, insanı ve kültürü görüyorsunuz. Bu sergide bu üç maddenin karmasını görmek, içinde doğa ve insan sevgisini barındıran eserler görmek mümkün.

 

 

Biz, Çankaya Belediyesi olarak böylesine anlamlı ve güzel bir sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Umarız Ankara’nın sanat yaşamında farklı bir renk olarak bu sergi yerini alacaktır. Herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

 

 

Konuşmaların ardından katılımcılar sergiyi gezdiler.

 

 

Sanatın Ahşap Duruşu isimli sergi, Çağdaş Sanatlar Merkezin’de 14 Ocak tarihine kadar gezilebilir.

 

 

Haber: Hajuko Leyla Kandemir

 

Çerkes Derneği (Ankara)

 

13809 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: