Sonraki

Önceki

Rusya'da Suriyeli Çerkeslerin Geri DÖnüşü Tartışıldı


Rusya'da Suriyeli Çerkeslerin Geri DÖnüşü Tartışıldı

Suriye’deki kriz devam ederken, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nden senato üyesi Albert Kajarov Suriyeli Çerkes toplumunun üyelerinin geri dönüşünü kolaylaştırmak için Rus göçmen yasasının değiştirilmesini teklif etti.

 

Çok sayıda Çerkes Suriye’den Kuzey Kafkasya’ya geri dönmeye çalışıyor. Fakat, Rus yetkililer henüz teklifi onaylamış değil.

 

Daha önceki üç günlük ziyaretlerinde Rusya’dan giden temsilciler Suriye’deki Rus büyükelçisiyle ve Çerkes diasporasının önde gelenleriyle görüştüler. Bu görüşmelerin sonuçları Moskova’da bir basın toplantısında tartışıldı.

 

Yerinde gözlem amacıyla Suriye’ye giden Rusya delegasyonunun üyesi olan Albert Kajarov, Rusya, İran ve Çin’in halihazırda çatışmaların yoğun olduğu Humus şehrine insani yardım gönderdiğini ifade etti.

 

Basın toplantısında Suriye’deki Kuzey Kafkasya Diasporasının güvenliği ve ülkeden olası ayrılışlarıyla ilgili sorunlar da tartışıldı. Suriye’deki kriz gerekli evrakların edinilmesini ve pasaport ve vize başvurusu yapılmasını zorlaştırıyor. Bir başka sorun ise bürokratik işlemlere yapılan harcamalar. Fakat, kaç Suriyeli Çerkes gerçekten anavatanlarına geri dönmek istiyor?
Kajarov, Suriyelilerin herhangi bir yabancı müdahalesine karşı birliği savunduklarını ve Suriye’nin egemenliğine ve güvenliğine karşı her türlü yabancı müdahaleye karşı koyacaklarını vurguladıklarını söyledi.

 

Bu arada, BBM ve Arap Ligi’nin Suriye temsilcisi Kofi Annan Suriye’deki krizin sona ermesi için biarayışlarına devam ediyor ve bu amaçla Rusya başbakanı Dmitri Medvedev’le görüştü. Annanın görevi çatışmalara bir son vermeyi ve ihtiyacı olanlara insani yardım ulaştırılmasına izin verilmesini de kapsıyor.

 

Kofi Annan Çinli yetkililerle Suriye konusunu görüşecek. Hem Rusya hem de Çin Suriye Devlet Başkanı Beşar el-Esad’a Batı tarafından yapılan baskılara karşı çıkıyor ve Suriye’deki karışıklıkların görüşmeler yoluyla çözüme kavuşturulmasını istiyor.

 

Kaynak: http://www.presstv.ir/detail/233314.html

12546 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: