ÖZDEMIR ÖZBAY'I SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
![ÖZDEMIR ÖZBAY'I SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ](uploads/haberler/ozbay.jpg)
ÖZDEMIR ÖZBAY'I SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
Derneğimizin eski başkanlarından, değerli büyüğümüz Yismeyl Özdemir Özbay'ı vefatının birinci senesinde saygı ve rahmetle anıyoruz.
1944 yılında Kayseri, Pınarbaşı, Kazancık köyünde doğdu. Abazaların Aşkaruwa kolundan Yismeyl ailesine mensuptur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Özbay, uzun yıllar DSİ müdürlüğünde avukatlık ve Hukuk Müşavirliği yaptıktan sonra emekliye ayrılmıştır.
Kafkasya Kültürel Dergi, Kamçı Gazetesi, Yamçı Dergisi, Nartların Sesi Gazetesi, Kafdağı, Marje ve Nart Dergileri gibi periyodik yayın organlarında deneme, inceleme, öykü ve şiirleri yayınlanmıştır. "Mitoloji ve Nartlar", "Anadolu'da Kafdağı Öyküleri", "Dünya Mitolojisi ve Nartlar", "Dünden Bugüne Kuzey Kafkasya", “Anılarım” adlı eserler halkımız ve kültürümüzle ilgili yayınlanmış yapıtlarıdır. Hidropolitik Akademi Başkanı Dursun YILDIZ ile birlikte su ve enerji konusunda çok sayıda esere imza atmıştır.
Özdemir Özbay, adeta canlı bir kütüphaneydi. 1969, 70, 71 yıllarında TRT’de Halit Kıvanç'ın hazırlayıp sunduğu ve üç yıl devam eden, "bildiklerimiz, gördüklerimiz, duyduklarımız" adlı bilgi yarışmasında üç yıl arka arkaya bütün soruları bilerek, açık farkla birinci olmuştur. Aynı yarışmalarda birinci olan diğer yarışmacılarla yapılan, şampiyonlar şampiyonluğu yarışmasını da kazanan thamademiz bu başarısıyla haklı bir üne kavuşmuştu.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.