Sonraki

Önceki

Obama, Saakaşvili ile görüştü


Obama, Saakaşvili ile görüştüWashington/Ajans Kafkas - ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Beyaz Sarayda, Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili’yi ağırladı.

Gürcistan ile serbest ticaret anlaşmasının imzalanması da dahil olmak üzere çeşitli ortaklık alanları hakkında diyalog geliştirme düşüncesinde olduklarını kaydeden Obama “Gürcistan güçlü ve serbest bir piyasanın oluşturulması için önemli adımlar attı. Biz ülkelerimiz arasında üst düzey diyalog ve serbest ticari ilişkilerin gelişmesini istiyoruz” dedi.
 
Dünkü görüşmede Gürcistan’da demokratikleşme yönünde yapılan reformlara önem verdiklerini de belirten Obama “Gürcistan’da yapılacak seçimlerin özgür ve demokratik bir ortamda gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.
 
Obama ayrıca, ABD’nin Gürcistan’a NATO’ya giriş yolunda destek olmaya devam edeceği sözü verdi ve Aftanistan’daki ‘barış operasyonuna’ katkılarından dolayı Gürcistan yönetimine teşekkür etti.
 
Saakaşvili de görüşmede, Obama’ya Gürcistan’da yapılacak parlamento seçimlerinin adil olacağı ve parlamentonun yetkilerinin arttırılacağı sözü verdi. KU/ÖZ/YA

11622 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: