Nalçık'ta Soykırım Olimpiyatı Karşıtları Gözaltına Alındı
![Nalçık'ta Soykırım Olimpiyatı Karşıtları Gözaltına Alındı](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/nosochi_kab.jpg)
Nalçık'ta Soykırım Olimpiyatı Karşıtları Gözaltına Alındı
Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçık’ta üzerinde “Sochi the Land of Circassian Genocide” yazılı pankartlarla şehir turu yapan Çerkes aktivistlerden pek çoğu gözaltına alındı.Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçık’ta üzerinde “Sochi the Land of Circassian Genocide” yazılı pankartlarla şehir turu yapan Çerkes aktivistlerden pek çoğu gözaltına alındı. Göz altına alınanlar arasında Adıge Khekuj toplumsal hareketinin lideri Ebubekir Murzakan’da yer alıyor.
Beşto’nun ve olayda yer alan kimi şahısların ifadelerine göre konvoy örgütlü bir organizasyon sonucu değil, kendiliğinden bir hareket olarak ortaya çıktı. 12:30 dolaylarında başlayan konvoya polis 14:00 civarında müdahale ederek pek çok kişiyi gözaltına aldı ve araçlarına el koydu.
Gözaltılar Soçi’de olimpiyatların başladığı gün olan 7 Şubatta saat 14:00’da başladı ve şu ana kadar 25’ten fazla kişinin gözaltına alındığı ifade ediliyor. Gözaltına alınanlar Nalçık 1 ve 2 nolu polis merkezinde tutulurken Kabardey Khase başkanı Aslan Beşto gözaltına alınanlar arasında yoldan geçmekte olan Suriye’den dönüş yapmış olan bir kadının da bulunduğunu ifade etti.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.