02.02.2012 |
Adıgey Parlamentosu 12. olağan toplantısını 25 Ocak’ta yaptı. Başkan Aslan Thak’uşıne, Adam Timur, başbakanlık görevini yürüten Murat K’umpıl, federal ve yerel kurumların temsilcileri, kent ve bölge başkanları toplantıda yerlerini aldılar. Toplantının ana konusu Başbakanlık koltuğunun sahibi ve onun yardımcısı kim olacağı idi. Aslan Thak’uşıne, Adıgey Cumhuriyeti anayasasının 70. ve 78. maddeleri uyarınca Adıgey Cumhuriyeti Başbakanı olarak Murat K’umpıl’ın adaylığını desteklemeleri için parlamenterlere çağrıda bulundu. Kürsüye gele Murat K’umpıl 4 yıllık görevi süresince çalışmalarını rapor etti. Önümüzdeki dönemde uygulayacağı programını açıkladı. Daha sonra Murat K’umpıl’ın adaylığını parlamenterler Vilademir Narojna İrina Şirina, Muhittin Çurmıt ve Aleksandır Laboda birer konuşma ile desteklediler. Gizli oylama ile yapılan seçimde 43 milletvekili Murat K’umpıl’ı desteklerken, 4 olumsuz oy kullanıldı. Aynı saatlerde Aslan Thak’uşıne, Murat K’umpıl’ın Başbakanlığını onayladı. Thak’uşıne başbakan yardımcısı Aleksi Petrosiyenko’nun görevinin onaylanması için parlamenterleri oylamaya çağırdı. 37 evet oya karşı 4 olumsuz oy alan Petrosiyenko’nun görevini de imzaladı. Önceki dönemin başbakanı ve yardımcısı bu dönem de görevlerine devam edecek. Adıgey Cumhuriyeti Parlamentosu 25 Ocak oturumunda ele alınan bazı kanun değişikliklerini de kabul etti.
Adıgey Cumhuriyeti Radyosu Huşt Emel |
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.