Mehmet Yedıc ile Söyleşi: "Anavatana Dönüş'ün Dünü, Bugünü ve Geleceği"
Mehmet Yedıc ile Söyleşi: "Anavatana Dönüş'ün Dünü, Bugünü ve Geleceği"
Çarşamba ve pazar günleri periyodik olarak gerçekleştirdiğimiz canlı yayınlarımız devam ediyor. 7 Haziran Pazar akşamı 21:00’de Youtube kanalımızdan gerçekleştireceğimiz canlı yayınımızın konuğu derneğimizin emektarlarından ve anavatana dönüş hareketinin öncülerinden olan Mehmet Yedıc olacaktır. "Anavatana Dönüş'ün Dünü, Bugünü ve Geleceği" konulu canlı yayınımıza ilgilenen herkesin katılımını bekliyoruz.MEHMET YEDIC KİMDİR?
1955 yılında Antalya'nın Yeleme köyünde doğdu. İlk kademe eğitimini köy okulunda, orta kademe eğitimini ise Antalya’da tamamladıktan sonra Ankara’da bulunan Gazi Eğitim Enstitüsü’nden Türkçe-Edebiyat Öğretmeni olarak 1979 yılında mezun oldu. Öğretmen ve idareci olarak çalıştı. Sırasıyla Antalya K. Kafkasya Kültür Derneği Gençlik Kolu Başkanlığı ve K. Kafkas Bülteni Sorumlusu (1974), Ankara K. Kafkasya Halk Kültür Derneği Gençlik Kolu başkanlığı (1978), Nartların Sesi Gazetesi Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü ve Antalya Nıbjeğu Çocuk Kulübü Kurucu Eğitmenliği (1983) yapmıştır. Bunlara ilaveten “125. Yıl Kültür Haftası ve Anma Etkinlikleri’’ hazırlık çalışmalarında (1989), Nalçık’da yapılan “Özgürlük Savaşı ve Diasporanın Sorunları” Konferansı’nda ve Dünya Çerkes Birliği tüzük taslağı çalışmalarında aktif görev almış ve Kaf-Kur’da kurul üyeliği yapmıştır.
1992 yılında vatana dönüş yapan Yedıc, Marje Dergisi Adığey Temsilciliği ve Yazarlığı, Adığey Cumhuriyeti Adığe Xase / Çerkes Parlamentosu YK Üyeliği (yedi dönem) ve Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.
Ayrıca, Fesıjapşıy Dönüş Vakfı’nın Kurucu Üye ve Başkan Yardımcılığı (1997/2008), Gençlik Vakfı Kurucu Başkanlığı (1999/2012), Dünya Çerkes Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği (2009/2012) görevlerini yürütmüştür. 28 yıldır Maykop’ta yaşamaktadır. Şu anda bir dil okulunun kurucu genel müdürlüğü görevini yürütmektedir.
Уэрэд Жэщ - WORED GECESİ
Ankara Çerkes Derneği olarak, profesyonel sanatçılarımızın icralarıyla sahne alacağı Çerkes şarkı ve müziklerimize doyacağınız Wored Gecesi’nde siz değerli üyelerimizi aramızda görmekten onur duyarız.
AKP ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI TURGUT ALTINOK ZİYARETİ
Değerli Üyelerimiz, Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel Seçimler çalışmaları kapsamında siyasi parti temsilcileri ve belediye başkan adayları derneğimizi ziyaret ederek üyelerimiz ile bir araya gelmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok derneğimizi ziyaret edecektir. 24 Mart Pazar günü saat 14:45’de gerçekleştirilecek toplantıya tüm üyelerimiz davetlidir.
AKP ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DUHAN KALKAN ZİYARETİ
Değerli Üyelerimiz, Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel Seçimler çalışmaları kapsamında siyasi parti temsilcileri ve belediye başkan adayları derneğimizi ziyaret ederek üyelerimiz ile bir araya gelmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Adalet ve Kalkınma Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan derneğimizi ziyaret edecektir. 21 Mart Perşembe günü saat 20:45’de gerçekleştirilecek toplantıya tüm üyelerimiz davetlidir.
14 MART ADIGE DİLİ VE EDEBİYATI GÜNÜ
14 MART ADIGE DİLİ VE EDEBİYATI GÜNÜ PROGRAMIMIZA DAVETLİSİNİZ!
CHP ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI HÜSEYİN CAN GÜNER ZİYARETİ
Değerli Üyelerimiz, Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel Seçimler çalışmaları kapsamında siyasi parti temsilcileri ve belediye başkan adayları derneğimizi ziyaret ederek üyelerimiz ile bir araya gelmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner derneğimizi ziyaret edecektir. 10 Mart Pazar günü saat 16:45’de gerçekleştirilecek toplantıya tüm üyelerimiz davetlidir.