MEDET ÖNLÜ’YÜ SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
![MEDET ÖNLÜ’YÜ SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/img_20200522_002553_013.jpg)
MEDET ÖNLÜ’YÜ SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
MEDET ÖNLÜ’YÜ SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
1960 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Medet Önlü, üniversite eğitimini Bursa’da tamamladı. Genç yaşlarda kendi çabalarıyla Çeçen dilini öğrenmiş ve bu alanda Türkiye’deki uzman kişilerden birisi haline gelmişti.
Rusya’nın Çeçenistan’ı işgali ve Çeçenistan’da kurulan Rusya güdümlü hükümetin uyguladığı insan hakları ihlallerine ve haksızlıklara karşı çıkmaktaydı. Yıllarca Çeçenlerin haklı mücadelesinin Türkiye’deki en öne çıkan temsilcilerinden olan Önlü, 2005 yılında Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başkanı tarafından Türkiye Fahri Konsolosu olarak atandı.
2000li yılların başından itibaren Türkiye’de bulunan Çeçen sığınmacıların her sorunuyla yakından ilgilenen Medet Önlü, sığınmacılara vize işlemleri, ikametgâh sorunları, eğitim, barınma ve sağlık konularıyla ilgili yardım sağlıyordu. Türkiye’de herhangi bir yasal statü sahibi olamayan, barınma veya çalışma gibi en temel ihtiyaçları dahi giderilmeyen, temel kamu hizmetlerinden faydalanamayan Çeçenler, yaşadıkları her türlü sıkıntıda Medet Önlü’den destek almaktaydılar.
Türkiye’deki Çeçen mücadelesinin sembol şahsiyeti Medet Önlü, bundan tam 7 yıl önce kendi ofisinde alçakça bir cinayet sonucu öldürüldü. Cinayeti işleyen tetikçi cinayetten 17 ay sonra, tetikçinin yardımcısı cinayetten 4,5 yıl sonra, cinayete aracılık eden kişi ise cinayetten 22 ay sonra yakalanabildi. Bu suikastin asıl azmettiricisi ve planlayıcısı olan Rusya Federasyonu vatandaşı Rızvan Ezbulatov ise cinayetten 2 gün sonra sahte pasaportla Türkiye’yi terk etti ve hala “yakalanamadı”.
Sadece Çeçenler için değil, tüm Kafkasya halkları için hayatıyla örnek olan ve toplumumuz için verdiği mücadele ile saygı duyduğu Gendergenoy Medet Önlü’nün aziz hatırasını kalbimizde taşıyor, vefatının 7. yılında saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.