06.02.2012 |
|
???????? ?????? ????????? ?????????? Maykop Adığe Xase’si 11 Şubat tarihinde halk kongresi yapma kararı aldı. Adığe Xase toplantısında Suriye’deki çatışmalarda çok sayıda insanın hayatını kaybetmesi, orada yaşayan Adığe diasporasının da içerisinde bulunduğu kritik durum ele alındı. Adığe Xase başkanı Arambiy Hapaye “Suriye’de olaylar Adığey’i tedirgin etmektedir” dedi. Bu nedenle Rusya Devlet Başkanlığına, Federasyon Parlamentosuna, Rusya Devlet Dumasına, Kuzey Kafkasya Bölge Başkanlıklarına birer dilekçe gönderilmişti. Dilekçede Suriye’de yaşayan Adığelere yardım edilmesi, Anavatana dönüş yapmak isteyenlere destek sağlanması talep ediliyordu. Toplantıda Adığe Xase yönetim Kurulu üyeleri bu konudaki görüşlerini dile getirdiler. Konunun toplumsal değerler açısından önem taşıdığı, olayı görüşmek üzere 11 Şubat’ta Maykop Kültür Sarayı’nda geniş kapsamlı halk kongresinin yapılacağı açıklandı. Adığe Xase, Adıgey’ın her tarafından kurultaya katılacak temsilciler arasından konuyla ilgilenecek sorumlu grup oluşturacak. Adıgey Cumhuriyeti Radyosu Dış Yayınlar Servisi Huşt Emel |
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.