MARTİN KOCHESOKO İÇİN ADALET!
Bilindiği üzere Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren sivil toplum örgütü “Xabze”nin başkanı Martin Kochesoko, “uyuşturucu bulundurma” iddiası ile 7 Haziran 2019 tarihinde gözaltına alınmış, ancak diasporadan ve anavatandan gelen yoğun tepkiler üzerine serbest bırakılmıştı.
Hiçbir somut veriye dayanmayan ve hukuka uygun bir delil olmaksızın yapılan asılsız suçlamalar ve kendisine yöneltilen komplo sebebiyle 10 yıl hapis istemiyle yargılanan Martin Kochesoko’nun 11 Ağustos Salı günü duruşması bulunmaktadır.
Rusya Federasyonu’nun sivil toplum örgütlerini ve toplumsal hareketlerde ön planda olan aktivistleri sindirmek ve baskı altına almak için uyguladığı komplolardan birisi olan bu sürecin hukuki bir süreç olmadığı herkesin malumudur.
Bizler, Çerkes kimliğini, kültürünü ve dilini korumak ve yaşatmaktan başka hiçbir gayesi olmayan Martin’in isnat edilen tüm suçlamalar karşısında tamamen masum olduğuna yürekten inanıyoruz. Anavatandaki temel insan hakları ve özgürlüklerini tehdit eden, sivil aktivistlere yönelik gerçekleştirilen bu baskılara karşı tüm halkımızı Martin’in yanında birlik olmaya ve devam eden yargılama sürecinin hukuka uygun ve adil bir şekilde sonuçlanması için daha güçlü bir ses çıkarmaya davet ediyoruz.
#FreedomForMartin
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.