Sonraki

Önceki

Kuzey Kafkasya'ya Fransız Yatırımı


Kuzey Kafkasya'ya Fransız Yatırımı

Bugün, 16 Eylül’de, Soçi’deki Uluslararası Yatırım Forumunda devlet kuruluşu “Kuzey Kafkasya Tesisleri” (KKT) ve Fransız devlet bankası Caisse des Depots et Congisnations (CDC) arasında 10 milyar Euro’luk beş kayak tesisinin inşası için anlaşma imzalanacak. Temel şartlardan birisi ise sadece Fransız firmaların inşaati yapması. Ekonomik Gelişme Bakanlığı’na yakın kaynaklarda edinilen bilgiye göre Hollanda'da kurulacak olan ortak firmanın adı "Rus-Fransız Ortaklığı" olarak. Firmanın %51 hissesi KKT’lerine %49’u CDC tarafından kurulan France Caucase’ye ait olacak. Ayrıca KKT bugün enerji altyapısı inşası için 1 milyar Euro yatırım yapmayı planlayan yabancı yatırımcı Kore firması Korean Wester Power (KWP) ile bir başka sözleşme imzalayacak.

 

Kuzey Kafkasya Tesisleri” Aralık 2010 tarihinde kuruldu. Hisselerinin %98’i Rusya’ya ait ve geri kalan %2’si VEB ve Sberbank’a ait. KKT Lagonaki (Adigey), Bezengi’de Elbrus (Kabardtay-Balkar), Arkız (Karaçay-Çerkes), Mamison (Kuzey Osetya) ve Matlase (Dağıstan) kayak tesislerinin inşaatını yürütüyor.

 

Toplamda 803 kilometre kayak pisti ve turistler için 104 bin yatak kapasitesi inşa edilmesi planlanıyor.  Yatırımlar KKT na federal bütçeden ayrılan 60 milyar rubleyle birlikte 451.44 milyar rubleyi (yaklaşık 15 milyar $) bulacak.

11740 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: