Sonraki

Önceki

Kumpilov yeniden Adıgey başbakanı


Kumpilov yeniden Adıgey başbakanı

Maykop/Ajans Kafkas - Adıgey Parlamentosu dün Murat Kumpilov’un yeniden hükümet başkanlığına getirilmesini onayladı.

Aslan Thakuşinov’un ikinci dönem Adıgey Başkanlığı başlamasının ardından görevden alınan Murat Kumpilov’un adaylığına onayladı.
 
RF Devlet Başkanı Dmitri Medvedev tarafından yeniden Adıgey Başkanı olarak atanan Aslan Thakuşinov’un yemin töreni 13 Ocak’ta gerçekleşmiş, Thakuşinov’un ikinci dönem görev süresinin başlamasıyla birlikte 16 Ocak’ta Adıgey hükümeti istifasını sunmuştu.

Bugünkü parlamento oturumunda yapılan oylamada Thakuşinov’un yeniden başbakanlığa aday gösterdiği Murat Kumpilov için 47 milletvekilinin 43’ü evet oyu kullandı.
 
Aslan Thakuşinov oylamadan önce parlamentoda yaptığı konuşmada, Kumpilov’un ülke ekonomisinin gelişiminde büyük hizmetleri olduğunu söyledi.
 
Kumpilov ise konuşmasında, girişimciliğin önündeki bürokratik engellerin kaldırılması, bütçe kaynaklarının eksiksiz olarak hazineye kazandırılması, eğitim ve sağlık alanlarında modernizasyon çalışmalarına devam edilmesini hükümetin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını ifade etti.
 
Murat Kumpilov 9 Nisan 2008’de başbakan yardımcılığı görevine atandı, 12 Mayıs 2008’de başbakanlık görevini vekaleten yürütmeye başladı, daha sonra ise başbakan olarak atandı. Kumpilov, Thakuşinov geçtiğimiz aylardaki rahatsızlığı döneminde başkanlık görevini de vekaleten yürüttü.
 
Bugünkü oturumda oy çoğunluğu ile Mayıs 2008’den beri başbakan yardımcılığı görevini yürüten Aleks Petrusenko da yeniden başbakan yardımcılığına getirildi. KU/ÖZ/YA

11572 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: