KUBE ŞABAN’I SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
![KUBE ŞABAN’I SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ](uploads/kisiler/kube-saban.jpg)
KUBE ŞABAN’I SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
Adıge yazar, şair, dilci, tiyatro yazarı, koreograf, kompözitör, folklor derleyicisi ve eğitimci Kube Şaban, 1890 yılında Adıgey Cumhuriyeti’ne bağlı Hakurnehable köyünde dünyaya geldi.1928-1937 yılları arasında Moskova ve Krasnodar’da Adıge Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptıktan sonra köy köy gezerek folklor araştırmaları yaptı. II. Dünya Savaşı sırasında geri çekilen Alman orduları ve onlara katılmış bulunan Kuzey Kafkasyalı mülteciler arasında vatanını terk etmek zorunda kaldı.
Avrupa’da geçirdiği birkaç yılın ardından 1948 yılında Türkiye’ye, 1950 yılında da Ürdün’e gitti. Amman’da yine Adıge dili ve edebiyatı ve folklor derlemeleri ile ilgili çalışmalarda bulunurken müzik ve tiyatro toplulukları oluşturdu. Besteleri ve derlediği halk müziği parçaları uzun yıllar Amman radyosu kanalıyla Çerkes diasporasının uzak köylerine kadar ulaştı. 1956 yılında gittiği Fransa’da Prof. G. Dumezil’in çalışmalarına yardımcı oldu. 1959 yılında "Adighe Folklor” kitabının ilkini yayınladıktan sonra Amerika’ya yerleşti.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.