ANKARA ÇERKES DERNEĞİ
“Teke Tek” adlı programda sunucu Fatih Altaylı “200 yıldır gelmeyen yok ki, Rus'u geldi, Çerkes'i geldi, Arnavut'u geldi. Herkes geldi buraya. Buraya gelenler sanki buranın sahibiymiş gibi. Benim haklarım demeye başlıyor. Bazı Çerkesler var toplanıyorlar. Kardeşim Çerkezistan orada, iste hakkını!” şeklinde talihsiz bir takım beyanlarda bulunmuştur.
Fatih Altaylı’nın bu beyanları derneğimizde, derneğimiz üyelerinde, Çerkes dostlarında ve inanıyoruz ki tüm Türkiye’de en başta Türkler olmak üzere tüm etnik gruplar tarafından protestolara sebep olmuş ve infial yaratmıştır.
Fatih Altaylı demokrasi, hukuk, insan hakları, birlikte yaşama kültürü ve Türkiyede barışçı ve barış içinde yaşayan, kültürel zenginliğimizi oluşturan farklı toplumsal kesimlerin haklı taleplerinden habersiz olduğunu göstermektedir.
Uluslararası hukuka göre Tüm insanlar hakları ve onurları ile birlikte hür olarak doğarlar ve vatandaşı oldukları ülkelerde anayasal ve evrensel hakları vardır. Irkçılık ve ayrımcılık köle emeğini meşrulaştırma yöntemidir. Fatih Altaylı’nın söylemleri medeni bir toplum tarafından kesinlikle kabul edilemeyecek nitelikteki ayrımcılık suçunun ve nefret söyleminin kapsamına girmektedir.
Bütün yurttaşların anayasal haklarının korunması ile ilgili olarak başta TBMM olmak üzere bir çok kurum tarafından pek çok olumlu adımlar atılmıştır.
Bu ülkenin eşit haklara sahip anayasal vatandaşlarına seviyesiz ve üsluptan yoksun ifadeler kullanmak Fatih Altaylı dahil olmak üzere hiç kimsenin haddine değildir.
Habertürk Televizyonunda 4 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan Teke Tek Programında sunucu tarafından kullanılan Çerkeslere yönelik ayrımcı ifadeleri Çerkes Derneği ve birçok Çerkes kurumları olarak şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz.
Habertürk Televizyonu Yönetimini ve RTÜK’ü konu ile ilgili olarak gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.
Konuya duyarlılık gösteren kurumlarımıza üyelerimize, gönüllülerimize ve Çerkes olan olmayan tüm bireylere teşekkür ediyoruz.
Çerkes Derneği Yönetim Kurulu
08 12 2018
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.