Sonraki

Önceki

KINAMA


KINAMA

ANKARA ÇERKES DERNEĞİ

“Teke Tek” adlı programda sunucu Fatih Altaylı “200 yıldır gelmeyen yok ki, Rus'u geldi, Çerkes'i geldi, Arnavut'u geldi. Herkes geldi buraya. Buraya gelenler sanki buranın sahibiymiş gibi. Benim haklarım demeye başlıyor. Bazı Çerkesler var toplanıyorlar. Kardeşim Çerkezistan orada, iste hakkını!” şeklinde talihsiz bir takım beyanlarda bulunmuştur.

Fatih Altaylı’nın bu beyanları derneğimizde, derneğimiz üyelerinde, Çerkes dostlarında ve inanıyoruz ki tüm Türkiye’de en başta Türkler olmak üzere tüm etnik gruplar tarafından protestolara sebep olmuş ve infial yaratmıştır.

Fatih Altaylı demokrasi, hukuk, insan hakları, birlikte yaşama kültürü ve Türkiyede barışçı ve barış içinde yaşayan, kültürel zenginliğimizi oluşturan farklı toplumsal kesimlerin haklı taleplerinden habersiz olduğunu göstermektedir.

Uluslararası hukuka göre Tüm insanlar hakları ve onurları ile birlikte hür olarak doğarlar ve vatandaşı oldukları ülkelerde anayasal ve evrensel hakları vardır. Irkçılık ve ayrımcılık köle emeğini meşrulaştırma yöntemidir. Fatih Altaylı’nın söylemleri medeni bir toplum tarafından kesinlikle kabul edilemeyecek nitelikteki ayrımcılık suçunun ve nefret söyleminin kapsamına girmektedir.

Bütün yurttaşların anayasal haklarının korunması ile ilgili olarak başta TBMM olmak üzere bir çok kurum tarafından pek çok olumlu adımlar atılmıştır.

Bu ülkenin eşit haklara sahip anayasal vatandaşlarına seviyesiz ve üsluptan yoksun ifadeler kullanmak Fatih Altaylı dahil olmak üzere hiç kimsenin haddine değildir.

Habertürk Televizyonunda 4 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan Teke Tek Programında sunucu tarafından kullanılan Çerkeslere yönelik ayrımcı ifadeleri Çerkes Derneği ve birçok Çerkes kurumları olarak şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz.

Habertürk Televizyonu Yönetimini ve RTÜK’ü konu ile ilgili olarak gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.

Konuya duyarlılık gösteren kurumlarımıza üyelerimize, gönüllülerimize ve Çerkes olan olmayan tüm bireylere teşekkür ediyoruz.

Çerkes Derneği Yönetim Kurulu

08 12 2018

5105 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: