Kat Teuçej Resim Sergisi
Kat Teuçej Resim Sergisi
Çankaya Belediyesi ve KAFDAV tarafında ortaklaşa düzenlenen ünlü Adığe ressam Kat Teuçej'in 80 çalışmasından oluşan resim sergisi 20 Nisan-03 Mayıs 2012 tarihleri arasında Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor. Eserlerinde ağırlıklı olarak Nart Destanını işleyen ressam Ankara'da ilk kez sergi açıyor.Çankaya Belediyesi ve KAFDAV tarafından ortaklaşa düzenlenen ünlü Adığe ressam Kat Teuçej'in 80 çalışmasından oluşan resim sergisi 20 Nisan-03 Mayıs 2012 tarihleri arasında Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor.
Eserlerinde ağırlıklı olarak Nart Destanını işleyen ressam Ankara'da ilk kez sergi açıyor.
Açılış/Kokteyl: 20.04.2012
Saat: 18:30
Adres: Kennedy Cad. No: 4 Kavaklıdere / Ankara (Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi)
Sergi 20 Nisan - 3 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edebilebilecek.
Tevçej Kat, 1945 yılında Krasnodar Kray’a bağlı Gabukay köyünde doğdu. Kuban Devlet Üniversitesi Sanat- Grafik Fakültesi’nde (1964-1969) ve Tiflis Devlet Sanat Akademisi’nde (1970- 1974) eğitim gördü. SSCB Ressamlar Birliği üyeliğine seçildi (1977). 1982’de Krasnodar Bölgesi N. Ostrovskiy adına verilen sanat ve edebiyat ödülünü ve gençlerin estetik eğitimlerine katkı ödülünü aldı (1982). Aynı yıl “Miklosh Kaplar” resim ödülünü aldı (Macaristan- Haydubessermen). 1990-1992 yılları arasında Adıgey Ressamlar Birliği başkanlığı yapmış olan sanatçı 1993’de Adıgey Cumhuriyeti “Saygıdeğer Sanatçısı” ünvanını, 1997’de Rusya Federasyonu “Saygıdeğer Sanatçısı” ünvanını aldı. 2007’de Gürcistan Ressamlar Birliği üyeliği ve Rusya Yazarlar Birliği üyeliğine seçilen sanatçı aynı yıl “Rusya Federasyonu Halk Sanatçısı” ünvanını, 2008’de “Teucej Rayonu Saygıdeğer Yaşayanı” ünvanlarını almıştır. 2009 yılında Adıgey Cumhuriyeti “Devlet Sanat Ödülü” alan sanatçı Maykop’ta yaşıyor.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.