KAFFED BAŞKANI’NIN RUSYA’YA GİRİŞİNİN YASAKLANMASI HAKKINDA!
Dünya Çerkes Birliği Olağanüstü Genel Kurulu ve Çerkes Günü kutlamalarına katılmak üzere Anavatan’ı ziyaret eden Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Sayın Yaşar Aslankaya Türkiye’ye dönüşleri esnasında uçağa alınmadan yaklaşık iki saat civarı bekletilip sorgulanmış ve süreç sonunda kendilerine 2020 yılına kadar 4 yıl süreyle Rusya Federasyonu’na (dolayısıyla Anavatan’a) girişlerinin yasaklandığı bildirilmiştir.
Öncelikli olarak bu hareketin Sayın Yaşar Aslankaya nezdinde tüm diaspora çerkeslerine ve kurumlarına yapılmış bir hareket olduğunu kabul ediyoruz. Bu kararla diasporaya bir gözdağı verilmek istendiğini de düşünüyoruz. Rusya Federasyonu’nun bu kararı ile Çerkes Diasporası’nı ve kurumlarımızı, yasaklamalarla, engellemelerle yeniden düzenleme gayreti içinde olduğu görülmektedir. Ayrıca haklı ve meşru taleplerimizin engellenme çabalarını, Anavatanla diasporanın bağlarını koparma heveslerini son derece anti-demokratik buluyoruz.
Temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı bu ve benzeri uygulamaların bir an önce son bulmasını talep ediyor, Tüm diaspora kurumları ve sivil toplum örgütleri ile Anavatandaki kurumlarımızı da bu uygulamaya tepki göstermeye davet ediyoruz.
Çerkes Derneği Yönetim Kurulu
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.