KALMIK YURA’YI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
![KALMIK YURA’YI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ](uploads/haberler/kalmik-yura.jpg)
KALMIK YURA’YI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
Rusya siyasetinde etkin biçimde yer alan; avukat, profesör, hukuk doktoru, Rusya Federasyonu Eski Adalet Bakanı ve Dünya Çerkes Birliği'nin kurucusu Kalmık Yura’yı vefatının 25. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.
1934 yılında Çerkesk'de (Batalpaşinsk) dünyaya gelen Kalmık Yura, 1952-1957 yılları arasında Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. 1957-1959'ds Habez'de hâkim olarak çalıştı. 1959-1962 yıllarında Saratov Hukuk Enstitüsü Medeni Hukuk bölümünde yüksek lisans yaptı. 1971 yılına kadar doktora tezini tamamladı, 1972'de profesörlük akademik rütbesini aldı. Saratov'da Kalmık Yura; çok sayıda bilim insanı yetiştirdi, kendi sivil okulunu yarattı. Nisan 1992'den sonra, Rusya Federasyonu Adalet Bakanı ve Ağustos 1993'ten Aralık 1994'e kadar Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi üyesi olarak görev yaptı. Kalmık Yura, ayrıca Rusya Federasyonu adalet danışmanı rütbesine layık görüldü. SSCB Yüksek Sovyeti ve Devlet Duması'ndaki çalışmaları sırasında Kalmık Yura, bir dizi yasa tasarısının oluşturulmasına katkı sundu.
Rusya'daki siyasi ve akademik başarılarının yanı sıra, Kafkasya için de önemli icraatlarda bulundu. 1994 yılında federal birliklerin Çeçenya'ya girişini protesto etmek için Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı görevinden ve Güvenlik Konseyi üyeliğinden istifa etti. 1991 yılında, 19-20 Mayıs tarihlerinde Nalçik'te düzenlenen ilk DÇB kongresinde, Dünya Çerkes Birliği'nin ilk başkanı seçildi. 1991-1994 ve 1996-1997 yıllarında DÇB başkanlığını yaptı. Çerkes soykırımının tanınması, Çerkeslerin tarihi vatanlarına geri dönebilmesi, savaş ve soykırım sonuçlarının nesnel olarak değerlendirmesi çabaları ile öne çıktı. Kalmık Yura, Eylül 1992'de, KBR Khase başkanı Z. Naloyev ile birlikte Nalçik'teki Hükûmet Konağı yakınlarında halk ile özel kuvvetler arasındaki çatışmayı sağduyulu yaklaşımıyla engelledi. 1992-1993'te Abhazya'nın Gürcistan tarafından işgali döneminde Abhazya'daki gönüllü hareketi ve Abhaz halkına çok yönlü yardım yapılmasını destekledi. 16 Ocak 1997 tarihinde geçirdiği ani bir rahatsızlık sonucu hayatını kaybetti.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.