Kaffed: "Çerkes Soykırımı Tanınsın"
![Kaffed: "Çerkes Soykırımı Tanınsın"](https://www.cerkes.org.tr/images/news/large/v_kadioglu_ntv_1.jpg)
Kaffed: "Çerkes Soykırımı Tanınsın"
Çerkes sürgünü ve soykırımının 148. yıldönümü kapsamında yaklaşık 10 gündür farkındalık çalışmaları yapan Kaffed Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu NTV Televizyonunda "Bugün Yarın" programına katıldı.Çerkes sürgünü ve soykırımının 148. yıldönümü kapsamında yaklaşık 10 gündür farkındalık çalışmaları yapan Kaffed Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu NTV Televizyonunda "Bugün Yarın" programına katıldı.
Kadıoğlu programda Çerkeslerin 19. yüzyılda yaşadıkları trajediyi sürgün ve soykırım olarak niteledi. Tarihi süreç hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Kadıoğlu, ne kadar uzun zaman geçerse geçsin Çerkeslerin bu soykırımı unutmadığını, 20 Mayıs'ta İstanbul Beşktaş'ta yapılan etkinlikte Çerkeslerin soykırımı lanetlediklerini söyledi. Kaffed'e bağlı bütün derneklerde anma toplantılarının yapılmakta olduğunu söyleyen Kadıoğlu, Çerkes soykırımın tanınması talebinde bulundu.
Kadıoğlu konuşmasına Çerkeslerin bugüne yönelik taleplerinden de bahsetti. Yeni anayasadan daha fazla özgürlük bekledikerini ve anadil eğitimi taleplerini dile getirerek dillerini, kültürlerini kaybetmek üzere olan Çerkeslerin devlet desteğiyle kültürlerinin korunması gerektiğini ifae etti.
Son olarak Soçi olimpiyatları konusuna değinen Kadıoğlu Soçi olimpiyatlarıyla ilgili çekincelerinden bahsetti. Adalet sağlanmadığı, Rusya Çerkes soykırımını tanıyıp özür dilemediği sürece Çerkeslerin bu olimpiyatlara karşı olacağını ifade etti. Soçi tarihi Çerkes toprağı olmasına rağmen, Çerkeslerin yok sayıldığı, Çerkesler konusuna hiç değinilmeden bu olimpiyatların yürütülmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.
Kadıoğlu son olarak bütün küresel güçlerin Kafkasya üzerinden ellerini çekmesi ve Çerkeslerin kendi kaderlerini tayin hakkına saygı duyulması talebinde bulundu. Son sözlerini ise Adigece söyledi.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.