Sonraki

Önceki

Kadın Komisyonu Maykop El Sanatları Sergisi


Kadın Komisyonu Maykop El Sanatları Sergisi

ÇERKES DERNEĞİ KADIN KOMİSYONU EL SANATLARI MAYKOP SERGİSİ

Cumhuriyet kutlama programlarında Adigey Mıyekoape de

(??????? ?????1??1 ?????????? ?????? ) Doğu Halkları Müzesinde  4 Ekim 2011 saat 16  da müze müdürü Kuşu Nefiset tarafından açıldı. Serginin önemi ve emeği geçenlere teşekkür konuşması Sayın Meşfeşü Necdet tarafından yapıldı.  Sayın Yıldız Şekerci ve Sayın Bidanuko Melekhan sergide görev alanları tanıttıktan sonra Sayın Bidanuko Melekhan aşağıdaki konuşmayı yaptı:

?? A???? ?????????? ????? ????? ?1??1 ??????????? ???????, ?????1? ?1??? ?????? ????????1? ????? 1???? ???????1?.

????? 1??1????? ?? ?????????????????? ??? ???? ?????? ???????1??????? ????????? ???????????????????.

?? 1????? 1??1?????? ??????? ?????????? ?????? ????????? ??????????? ???. ????? ?1??1??1? ????? ????1? –????? ??????? ????????????- ?????? ??????????? 1???????1? ??1??? ??????, ????????? ????????1????1??? ?????????? ??1??1?, ????????????? ?1??1???? ????????????? ????????, ????????? ????? ?????? ?1??1??? ??????????????. ??1??? ??????????, ????????1? ??1???? 1??1???????

 ??????????????, ??1??1????? ?????? ????????1?? ?????????. ?? ?????????? ????? 1??1??????? ?????? ????? ????? ???1???? 1??1????? ???.

????? ?1??1 ???1????1?????, ???? ??????? ???????????? ????????? ?????? ???????? ???????????? ???????1???????1? ????????? ?????????? ????1??1??? 1????? ??????????? ???????? ????????? ????????? ??1??? ??????? ???????? ??? ????????????????????.

???????? ????1?????? ?? 1??1???? ????1??????? ??????????, ???????????? ??1????1?? ??????? ?1??1?? ????1????? ???????6????? ????????.

 Ankara Cerkes Derneğinin Adigey Cumhuriyeti Başkanına hediye ettikleri Şharıhon ile Adigey Bayrağı  izleyicilere gösterilmiş ve takdim   edilmiştir.

    Açılışa Adiğey Cumhuriyetine yerleşmiş ailerle çok sayıda Adiğeyli  katılmış ve büyük ilgi görmüştür.

      

  05.10.2011 de Lenin meydanında Adigey Kültür Bakanlığının ayırmış olduğu stantda Çinaz Fatma nın denleçlerin modern uygulamaları ile Altut Funda nın takıları ve kamçıları,Zağal Zehra Zorlu,Dişek Ayşe Eşsiz,Bidanuko Melek Atalay,Üner Özbay’n modernize edilmiş el sanatları ürünleri,sergilenmiştir.

     Halk tarafından ilgiyle karşılanmış  çok sayıda ziyaretçi izlemiştir.

    11.10.2011 tarihinde ( Adigey Milli Müzesinde) Kültür Bakanı yardımcısı Şalaho Sveta yönetiminde Adigey El Sanatçıları, Müze  Müdürü ve çalışanları, Doğu Halkları Müze Müdürü ve çalışanları ile Adige Fakültesinden hocaların da katıldığı değerlendirme toplantısında yapılan karşılıklı görüş alışverişi yapılmış, Sergimizin parçalarının slayt gösterimi yapılmıştır.

  Kültür Bakanı Çemuşe Gazi sergide görev alanlara Teşekkür Belgesiyle Adıgey Cumhuriyetinin fotoğraflarının bulunduğu albüm hediye etmiştir. Çemuşe Gazi Adıgey Başkanına hediye edilen Şharıphonu yeni diktirdiği Beyaz Çerkeskasıyla kullanacağını söylediğini belirtmiştir.

            Güzel Sanatlar Koleji yöneticilerinin isteği ile Doğu Halkları müzesinde öğrencilere sergi ile ilgili olarak sunum yapımış bazı nakış ve el sanatları teknikleri gösterilmiştir.

            Sergide görevli Üner Özbay, Zehra Yağan, Ayşe Özbay Bakanlığın tahsis ettiği araba ile Karaçay Çerkesk’e akrabaları ile tanışmak üzere götürülmüşlerdir.

      Programlandığı şekilde 14.10 2011 serginin bir bölümü toplanmıştır.

Müze yöneticileri ile Kültür Bakanlığının ricaları üzerine Melekhan Atalay’ın annesi Koşk Habibe ve Halav Meryem’e ait nakış ve el sanatları ile Netabje Cankat’a ait fotoğraf koleksiyonundan bazı fotoğraflar bırakılmıştır. Sergi hala açıktır.

             Görevli olarak Ankara’dan gelen katılımcılar Kültür Bakanlığı görevlileri tarafından karşılanmış ve uğurlanmıştır.
12112 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: