Sonraki

Önceki

İNSAN HAKLARI KORUMA DERNEĞİ BAŞKANI HATAJUKO VALERİ DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ.


İNSAN HAKLARI KORUMA DERNEĞİ BAŞKANI HATAJUKO VALERİ DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ.

Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen “Kafkasya'da ve Diasporada İnsan Hakları’’ konulu panele katılmak üzere Ankara’ya gelen Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İnsan Hakları Koruma Derneği başkanı Hatajuko Valeri 15 Aralık Pazar akşamı derneğimizi ziyaret etti.

Dernek başkanımız Bislan Jalouqa ve yönetim kurulu üyelerimizden Özgen Özgür’ün katıldığı görüşmede anavatandaki insan hakları ihlalleri ile ilgili detaylı bilgi veren Hatajuko, anavatan ile diaspora örgütlerinin daha yakın bir işbirliği içinde olması gerektiğini, özellikle gençlerin arasındaki iletişimin daha sık ve sağlıklı olması için çaba sarfedilmesi gerektiğini dile getirdi.

Hem anavatanda hem de diasporada ortak yapılabilecek barışçıl eylemlerin ve söylemlerin öneminin vurgulandığı görüşmeye derneğimizin Gençlik Komisyonu üyeleri de katılarak değerli misafirimize güncel gelişmeler hakkında sorularını yönelttiler ve düşüncelerini paylaştılar.

Anavatanda saygın bir insan hakları savunucusu olan Hatajuko’nun hem Kaffed tarafından düzenlenen panelde hem de yapılan bu görüşmede üzerinde durduğu bir hususu kamuoyuyla paylaşmanın faydalı olduğunu düşünüyoruz.

Sayın Hatajuko; Diaspora Çerkesleri Anavatan’da söz hakkına sahip ve seslerini gür ve barışçıl bir şekilde dile getirmeliler ve bir an önce “Biz diasporada sesimizi çıkardığımız zaman anavatandakiler zarar görüyor’’ düşüncesini terk etmeleri gerektiğini vurguladı. Zira hem Ruslan Guaşo hem Martin Koçeseko davalarında diasporanın desteğinin önemli sonuçlar getirdiğini iletti.

Toplantı bitiminde sayın Hatajuko Valeri’ye derneğimiz tarafından teamül haline getirilen uygulama gereği Yaşamkent Sosyal Tesisleri’nde adına fidan dikileceğine dair belge hediye edildi.

1469 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: