İNSAN HAKLARI KORUMA DERNEĞİ BAŞKANI HATAJUKO VALERİ DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ.
![İNSAN HAKLARI KORUMA DERNEĞİ BAŞKANI HATAJUKO VALERİ DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ.](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/80268621_2756694517722828_6479608531438796800_n.jpg)
İNSAN HAKLARI KORUMA DERNEĞİ BAŞKANI HATAJUKO VALERİ DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ.
Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen “Kafkasya'da ve Diasporada İnsan Hakları’’ konulu panele katılmak üzere Ankara’ya gelen Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İnsan Hakları Koruma Derneği başkanı Hatajuko Valeri 15 Aralık Pazar akşamı derneğimizi ziyaret etti.
Dernek başkanımız Bislan Jalouqa ve yönetim kurulu üyelerimizden Özgen Özgür’ün katıldığı görüşmede anavatandaki insan hakları ihlalleri ile ilgili detaylı bilgi veren Hatajuko, anavatan ile diaspora örgütlerinin daha yakın bir işbirliği içinde olması gerektiğini, özellikle gençlerin arasındaki iletişimin daha sık ve sağlıklı olması için çaba sarfedilmesi gerektiğini dile getirdi.
Hem anavatanda hem de diasporada ortak yapılabilecek barışçıl eylemlerin ve söylemlerin öneminin vurgulandığı görüşmeye derneğimizin Gençlik Komisyonu üyeleri de katılarak değerli misafirimize güncel gelişmeler hakkında sorularını yönelttiler ve düşüncelerini paylaştılar.
Anavatanda saygın bir insan hakları savunucusu olan Hatajuko’nun hem Kaffed tarafından düzenlenen panelde hem de yapılan bu görüşmede üzerinde durduğu bir hususu kamuoyuyla paylaşmanın faydalı olduğunu düşünüyoruz.
Sayın Hatajuko; Diaspora Çerkesleri Anavatan’da söz hakkına sahip ve seslerini gür ve barışçıl bir şekilde dile getirmeliler ve bir an önce “Biz diasporada sesimizi çıkardığımız zaman anavatandakiler zarar görüyor’’ düşüncesini terk etmeleri gerektiğini vurguladı. Zira hem Ruslan Guaşo hem Martin Koçeseko davalarında diasporanın desteğinin önemli sonuçlar getirdiğini iletti.
Toplantı bitiminde sayın Hatajuko Valeri’ye derneğimiz tarafından teamül haline getirilen uygulama gereği Yaşamkent Sosyal Tesisleri’nde adına fidan dikileceğine dair belge hediye edildi.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.