Sonraki

Önceki

İbrahim Yağan Gürcistan’daydı


İbrahim Yağan Gürcistan’daydı

Expertclub.ge internet sitesinde yayınlanan bir habere göre Çerkesler arasında oldukça tanınmış bir sima olan İbrahim Yağan Gürcüstan’a bir ziyarette bulundu.  İbrahim Yağan 1992-1993 Abhaz-Gürcü savaşında Abhazya tarafında Kabardey birliklerinin komutanı olarak yer almıştı.

 

Habere göre Yağan Gürcüstan’a Tiflis’te bulunan Adige Kültür Merkezi başkan yardımcısı olan arkadaşı Andro Gabisonia’nın doğum günü dolayısıyla gitti.

 

Andro Gabisonia’nın "ziyaretin sebebine rağmen bu bizim ilişkilerimizdeki bir dönüm noktasıdır. Gürcü ve Adigeler arasıdaki ilişkilerde yaşanan bu değişimden memnunum ve gurur duyuyorum,” dediği ifade edildi.

 

İbrahim Yağan 06.06.2011 tarihinde aheku.org internet sitesinde yayınlanan bir röportajında “Tiflis’e davet edilseniz gider miydiniz?” sorusuna “daveti memnuniyetle kabul etmeyi isterdim fakat Gürcüstan Abhazya’nın bağımsızlığını kabul etmediği sürece böyle bir daveti kabul edemem. Geçtiğimiz on yıl boyunca benzer davetler aldım fakat dediğim gibi Gürcüstan Abhazya’nın bağımsızlığını kabul etmediği sürece böyle bir daveti kabul edemem, orada ölen yoldaşlarımın anısına ihanet edemem,” cevabını vermişti.

http://eng.expertclub.ge/portal/cnid__11329/alias__Expertclub/lang__en/tabid__2546/default.aspx

http://justicefornorthcaucasus.info/?p=1251660660
http://www.aheku.org/page-id-2462.html

12475 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: