Sonraki

Önceki

GÜRCİSTAN’IN GÜNEY OSETYA’YI İŞGALİNİN 12. YILDÖNÜMÜ


GÜRCİSTAN’IN GÜNEY OSETYA’YI İŞGALİNİN 12. YILDÖNÜMÜ

8 AĞUSTOS 2008: GÜRCİSTAN’IN GÜNEY OSETYA’YI İŞGALİNİN VE YAKLAŞIK 2000 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLAN KATLİAMIN 12. YIL DÖNÜMÜ

Gürcistan ordusuna bağlı birlikler, barışı simgeleyen Pekin Olimpiyatları’nın başladığı gün Güney Osetya’yı yok etmek için başkent Tskhinval’e saldırdı. Beş gün süren saldırı Oset halkının büyük bir cesaretle ülkelerini savunması ve Rusya’nın müdahalesi ile son buldu.
O günlerde orduda subay olarak görev alan Güney Osetya Savunma Bakan Yardımcısı Vadim Siukayev saldırının ilk anlarını şöyle anlatıyor:
"Meydanlara dağılmışlardı. Amaçları çatışma noktalarını bastırmak değildi, sınırlarda yoklardı. Düşman Tskhinval’i rastgele bombalıyordu. Tamamen sivil noktaları, savunma ile hiçbir ilgisi olmayan yerleşim birimlerini, kamusal altyapıları bombalıyorlardı. Ülkemizi boş bir tarlaya çevirmek, sivilleri korkutmak ve yok etmek istiyorlardı."
8 Ağustos 2008 tarihinde başlatılan bu katliamı 12. yıl dönümünde bir kez daha kınıyor, savaşta hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen bu katliamı unutmadık, hiçbir zaman da unutmayacağız.

284 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: