Gürcistan'ın Güney Osetya'yı İşgalinin 11. Yıl Dönümü
![Gürcistan'ın Güney Osetya'yı İşgalinin 11. Yıl Dönümü](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/tild6538-3032-4030-b731-633365383161__1034663699.jpg)
Gürcistan'ın Güney Osetya'yı İşgalinin 11. Yıl Dönümü
8 Ağustos 2008: Gürcistan’ın Güney Osetya’yı işgalinin ve yaklaşık 2000 kişinin ölümüne neden olan katliamın 11. yıl dönümü…
Gürcistan ordusuna bağlı birlikler, barışı simgeleyen Pekin Olimpiyatları’nın başladığı gün Güney Osetya’yı yok etmek için başkent Tskhinval’e saldırdı. Beş gün süren saldırı Oset halkının büyük bir cesaretle ülkelerini savunması ve Rusya’nın müdahalesi ile son buldu.
O günlerde orduda subay olarak görev alan Güney Osetya Savunma Bakan Yardımcısı Vadim Siukayev saldırının ilk anlarını şöyle anlatıyor: "Meydanlara dağılmışlardı. Amaçları çatışma noktalarını bastırmak değildi, sınırlarda yoklardı. Düşman Tskhinval’i rastgele bombalıyordu. Tamamen sivil noktaları, savunma ile hiçbir ilgisi olmayan yerleşim birimlerini, kamusal altyapıları bombalıyorlardı. Ülkemizi boş bir tarlaya çevirmek, sivilleri korkutmak ve yok etmek istiyorlardı."
8 Ağustos 2008 tarihinde başlatılan bu katliamı 11. yıl dönümünde bir kez daha kınıyor, hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen bu katliamı unutmadık, hiçbir zaman da unutmayacağız.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.