Sonraki

Önceki

Gürcistan'da Çerkes (Adige) Kültür Merkezi Açıldı


Gürcistan'da Çerkes (Adige) Kültür Merkezi Açıldı

16 Şubat Perşembe günü Gürcistan'da Çerkes (Adige) Kültür Merkezi açıldı.

 

Bilindiği gibi Ağustos 2008'de Güney Osetya ve Gürcistan arasında, daha sonra Rusya'nın da müdahil olduğu ve Abhazya'nın da katılımı ile gerilimin tırmandığı kısa süreli fakat şiddetli bir savaş yaşanmıştı.

 

Güney Osetya'nın başkenti Şinvali'de büyük can kayıplarının ve maddi kayıpların yaşandığı bu savaştan sonra Rusya Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanımış bunun üzerine Gürcistan Rusya'yla bütün ilişkilerini kesmişti.

 

Ardından Gürcistan'da bir dizi akademik etkinlikle başlayan Adigelere yönelik pek çok girişim gerçekleştirildi. 

 

Gürcistan Parlamentosu 20 Mayıs 2011 tarihinde Rusya'nın 1860 - 1870 yılları arasında Adigelere soykırım uyguladığını kabul eden bir karar aldı. Ardından Gürcistan'ın Karadeniz kıyısında bulunan Anaklia kentinde bir Çerkes (Adige) Soykırım Anıtı dikilmesine karar verildi ve bunun için Ürdün, Türkiye ve Gürcistan'dan da heykeltraşların katıldığı bir yarışma düzenlendi ve 2 Aralık 2011'de kazanan anıt ilan edildi. Bu yarışmaya katılan heykellerin eskizlerinin ve Gürcistan arşivlerinde bulunan Soykırıma dair tarihi belgelerin görülebileceği bir sergi 18 Şubat'ta İstanbul'da sergilenmeye başlanacak.

11480 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: