Ğuçe Zamudin ile Otantik Çerkes Müziği ve Enstrümanları Üzerine Söyleşi
![Ğuçe Zamudin ile Otantik Çerkes Müziği ve Enstrümanları Üzerine Söyleşi](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/whatsapp-image-2020-05-04-at-20.16.05.jpeg)
Ğuçe Zamudin ile Otantik Çerkes Müziği ve Enstrümanları Üzerine Söyleşi
Otantik Çerkes müziği denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden olan, Kafkasya’nın tanınmış araştırmacılarından, Adıgey Cumhuriyeti onursal sanatçısı, Adıge ulusal müzik enstrümanları yapımı ustası Ğuçe Zamudin, 6 Mayıs Çarşamba akşamı 21.00’de canlı yayın konuğumuz olacaktır.
“Otantik Çerkes Müziği ve Enstrümanları” ile ilgili kapsamlı ve tanıtıcı bir söyleşi gerçekleştireceğimiz canlı yayın programımız derneğimizin Youtube kanalından yayınlanacak olup tüm müzikseverlerin ve ilgilenen herkesin katılımını bekliyoruz.
Kanalımıza abone olmayı unutmayın: youtube.com/cerkesdernegi
ĞUÇE ZAMUDİN KİMDİR?
26 Şubat 1953'te Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nin Baksan şehrinde doğdu. İlk ve ortaöğretimini de Baksan’da gördükten sonra gençlik yıllarında fotoğrafçılık sanatına ilgi duydu. 1985 yılına kadar köyleri gezerek sözlü edebiyat taşıyıcılarının fotoğraflarını çekti. 1980’li yıllarda Adıge hasırı (P'uable) dokuma sanatı ile ilgili çalışmalar gerçekleştirerek sergiler açtı. 1986 yılında Maykop’a yerleştikten sonra uzun yıllar boyunca şıkepşıne, khamıl, phaçiç gibi Adıge halk müziği enstrümanlarının üreticiliğini yaptı ve bu alanda ustalaştı. Ürettiği müzik aletleri ve hasırları Adıge Ulusal Müzesi ve Sanat Galerisi’nde sergilendi.
Adıge köylerine yaptığı ziyaretlerde enstrümanları ve eski şarkıları toplayarak derledi. Adıge Devlet Üniversitesi bünyesinde yer alan “JIU” Etnik-Otantik Halk Şarkıları grubunu kurdu. Topladığı unutulmaya yüz tutmuş eski şarkıları, “JIU” ile 3 albüm yaparak tekrar hayata geçirdi. Kafkasya’da ve Rusya’nın birçok yerinde konserler verdi. 2014 yılında İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de verdikleri konserler büyük beğeni topladı.
“Adıge Hasır Sanatı (1990)”, ‘Şıkepşıne Çalmasını Öğreniyoruz(2014), “Adıge Şıkepşınesi Atlası (2015)” kitaplarının yazarı olan Guçe Zamudin, aynı zamanda Adıgey Cumhuriyeti onursal sanatçısı, Rusya Sanatçılar Birliği üyesi ve Rusya Sanat Akademisi mezunudur. 2010 yılından itibaren Kim Tletseruk Adıgey Cumhurıyeti Çocuk Sanat Okulu’nda eğitmenlik yapmakta olup, eğitmenliğini yaptığı okulda aynı zamanda “Tıjın” çocuk ekibinin de kurucusudur.
Уэрэд Жэщ - WORED GECESİ
Ankara Çerkes Derneği olarak, profesyonel sanatçılarımızın icralarıyla sahne alacağı Çerkes şarkı ve müziklerimize doyacağınız Wored Gecesi’nde siz değerli üyelerimizi aramızda görmekten onur duyarız.
AKP ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI TURGUT ALTINOK ZİYARETİ
Değerli Üyelerimiz, Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel Seçimler çalışmaları kapsamında siyasi parti temsilcileri ve belediye başkan adayları derneğimizi ziyaret ederek üyelerimiz ile bir araya gelmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok derneğimizi ziyaret edecektir. 24 Mart Pazar günü saat 14:45’de gerçekleştirilecek toplantıya tüm üyelerimiz davetlidir.
AKP ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DUHAN KALKAN ZİYARETİ
Değerli Üyelerimiz, Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel Seçimler çalışmaları kapsamında siyasi parti temsilcileri ve belediye başkan adayları derneğimizi ziyaret ederek üyelerimiz ile bir araya gelmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Adalet ve Kalkınma Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan derneğimizi ziyaret edecektir. 21 Mart Perşembe günü saat 20:45’de gerçekleştirilecek toplantıya tüm üyelerimiz davetlidir.
14 MART ADIGE DİLİ VE EDEBİYATI GÜNÜ
14 MART ADIGE DİLİ VE EDEBİYATI GÜNÜ PROGRAMIMIZA DAVETLİSİNİZ!
CHP ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI HÜSEYİN CAN GÜNER ZİYARETİ
Değerli Üyelerimiz, Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel Seçimler çalışmaları kapsamında siyasi parti temsilcileri ve belediye başkan adayları derneğimizi ziyaret ederek üyelerimiz ile bir araya gelmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner derneğimizi ziyaret edecektir. 10 Mart Pazar günü saat 16:45’de gerçekleştirilecek toplantıya tüm üyelerimiz davetlidir.