Sonraki

Önceki

ĞUÇE ZAMUDİN İLE OTANTİK ÇERKES MÜZİĞİ VE ENSTRÜMANLARI ÜZERİNE SÖYLEŞİ


ĞUÇE ZAMUDİN İLE  OTANTİK ÇERKES MÜZİĞİ VE ENSTRÜMANLARI ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Otantik Çerkes müziği denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden olan, Kafkasya’nın tanınmış araştırmacılarından, Adıgey Cumhuriyeti onursal sanatçısı, Adıge ulusal müzik enstrümanları yapımı ustası Ğuçe Zamudin, 6 Mayıs Çarşamba akşamı 21.00’de canlı yayın konuğumuz olacaktır. “Otantik Çerkes Müziği ve Enstrümanları” ile ilgili kapsamlı ve tanıtıcı bir söyleşi gerçekleştireceğimiz canlı yayın programımız derneğimizin Youtube kanalından yayınlanacak olup tüm müzikseverlerin ve ilgilenen herkesin katılımını bekliyoruz.

Kanalımıza abone olmayı unutmayın: youtube.com/cerkesdernegi

ĞUÇE ZAMUDİN KİMDİR?

26 Şubat 1953'te Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nin Baksan şehrinde doğdu. İlk ve ortaöğretimini de Baksan’da gördükten sonra gençlik yıllarında fotoğrafçılık sanatına ilgi duydu. 1985 yılına kadar köyleri gezerek sözlü edebiyat taşıyıcılarının fotoğraflarını çekti. 1980’li yıllarda Adıge hasırı (P'uable) dokuma sanatı ile ilgili çalışmalar gerçekleştirerek sergiler açtı. 1986 yılında Maykop’a yerleştikten sonra uzun yıllar boyunca şıkepşıne, khamıl, phaçiç gibi Adıge halk müziği enstrümanlarının üreticiliğini yaptı ve bu alanda ustalaştı. Ürettiği müzik aletleri ve hasırları Adıge Ulusal Müzesi ve Sanat Galerisi’nde sergilendi.

Adıge köylerine yaptığı ziyaretlerde enstrümanları ve eski şarkıları toplayarak derledi. Adıge Devlet Üniversitesi bünyesinde yer alan “JIU” Etnik-Otantik Halk Şarkıları grubunu kurdu. Topladığı unutulmaya yüz tutmuş eski şarkıları, “JIU” ile 3 albüm yaparak tekrar hayata geçirdi. Kafkasya’da ve Rusya’nın birçok yerinde konserler verdi. 2014 yılında İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de verdikleri konserler büyük beğeni topladı.

“Adıge Hasır Sanatı (1990)”, ‘Şıkepşıne Çalmasını Öğreniyoruz(2014), “Adıge Şıkepşınesi Atlası (2015)” kitaplarının yazarı olan Guçe Zamudin, aynı zamanda Adıgey Cumhuriyeti onursal sanatçısı, Rusya Sanatçılar Birliği üyesi ve Rusya Sanat Akademisi mezunudur. 2010 yılından itibaren Kim Tletseruk Adıgey Cumhurıyeti Çocuk Sanat Okulu’nda eğitmenlik yapmakta olup, eğitmenliğini yaptığı okulda aynı zamanda “Tıjın” çocuk ekibinin de kurucusudur.

677 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: